Dermokosmetyki oraz kosmetyki to dwa różne określenia stosowane do opisu preparatów na twarz, ciało czy na włosy. Czym dokładnie różnią się one pomiędzy sobą?
Dermokosmetyki – co to jest?
Nazwa „dermokosmetyki” powstała z połączenia dwóch pojęć, a mianowicie kosmetyków oraz farmaceutyków. Są one nazywane również kosmetykami dermatologicznymi lub aptecznymi, ponieważ wiele z nich możemy zakupić tylko w aptekach.
Dermokosmetyki są preparatami posiadającymi nie tylko właściwości pielęgnacyjne, ale również lecznicze, dlatego często stosowane są one w leczeniu chorób dermatologicznych, niemniej jednak mogą być stosowane także w pielęgnacji skóry zdrowej.
Najczęściej dermokosmetyki używane są w przypadku skóry:
-
alergicznej
-
z Atopowym Zapaleniem Skóry (AZS)
-
nadmiernie suchej
-
przetłuszczającej się i trądzikowej
-
z trądzikiem różowatym
-
z przebarwieniami pigmentacyjnymi
-
z nadwrażliwością
-
z popękanymi naczynkami
W tej kategorii można znaleźć również szeroką gamę preparatów dla dzieci, których skóra wymaga szczególnie delikatnej pielęgnacji już od pierwszego dnia życia.
Kosmetyki – czym różnią się od dermokosmetyków?
Kosmetyki jako preparaty do twarzy, ciała oraz włosów skupiają się głównie na działaniu pielęgnacyjnym, dlatego najczęściej nie mają składników leczniczych zalecanych w różnych schorzeniach dermatologicznych.
Głównie wybierane są dla skóry zdrowej, która nie ma konkretnych problemów dermatologicznych, ale warto również wskazać, że wiele z nich pozwala na uzyskanie atrakcyjnych efektów przy różnych schorzeniach skórnych.
Co wybrać – dermokosmetyki czy kosmetyki?
Najważniejsze to wybranie takich preparatów, które pozwalają na uzyskanie jak najlepszych rezultatów odpowiadających indywidualnym potrzebom skóry – niezależnie od tego, czy są to dermokosmetyki, czy też zwykłe kosmetyki.
Wobec tego zarówno kosmetyki apteczne, czyli dermokosmetyki, jak również kosmetyki, które można zakupić w drogeriach, są w stanie skutecznie pielęgnować różne typy skóry, także tej problematycznej.