Dermokosmetyki oraz kosmetyki to dwa różne określenia stosowane do opisu preparatów na twarz, ciało czy na włosy. Czym dokładnie różnią się one pomiędzy sobą?

 

Dermokosmetyki – co to jest?

Nazwa „dermokosmetyki” powstała z połączenia dwóch pojęć, a mianowicie kosmetyków oraz farmaceutyków. Są one nazywane również kosmetykami dermatologicznymi lub aptecznymi, ponieważ wiele z nich możemy zakupić tylko w aptekach.

Dermokosmetyki są preparatami posiadającymi nie tylko właściwości pielęgnacyjne, ale również lecznicze, dlatego często stosowane są one w leczeniu chorób dermatologicznych, niemniej jednak mogą być stosowane także w pielęgnacji skóry zdrowej.

 

Najczęściej dermokosmetyki używane są w przypadku skóry:

  • alergicznej

  • z Atopowym Zapaleniem Skóry (AZS)

  • nadmiernie suchej

  • przetłuszczającej się i trądzikowej

  • z trądzikiem różowatym

  • z przebarwieniami pigmentacyjnymi

  • z nadwrażliwością

  • z popękanymi naczynkami

W tej kategorii można znaleźć również szeroką gamę preparatów dla dzieci, których skóra wymaga szczególnie delikatnej pielęgnacji już od pierwszego dnia życia.

 

Kosmetyki – czym różnią się od dermokosmetyków?

Kosmetyki jako preparaty do twarzy, ciała oraz włosów skupiają się głównie na działaniu pielęgnacyjnym, dlatego najczęściej nie mają składników leczniczych zalecanych w różnych schorzeniach dermatologicznych.

Głównie wybierane są dla skóry zdrowej, która nie ma konkretnych problemów dermatologicznych, ale warto również wskazać, że wiele z nich pozwala na uzyskanie atrakcyjnych efektów przy różnych schorzeniach skórnych.

 

Co wybrać – dermokosmetyki czy kosmetyki?

Najważniejsze to wybranie takich preparatów, które pozwalają na uzyskanie jak najlepszych rezultatów odpowiadających indywidualnym potrzebom skóry – niezależnie od tego, czy są to dermokosmetyki, czy też zwykłe kosmetyki.

Wobec tego zarówno kosmetyki apteczne, czyli dermokosmetyki, jak również kosmetyki, które można zakupić w drogeriach, są w stanie skutecznie pielęgnować różne typy skóry, także tej problematycznej.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.