×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 380

W powiecie, w przeciwieństwie do Trzebini, powieje nowością. Zapowiada się nowy starosta i nieco odświeżony zarząd. Jedno jest pewne – nie dojdzie do zwiastowanej przez pewien lokalny tygodnik „zamiany miejsc” Szczęśniaka z Adamczykiem. O ile szachista Janusz, szczególnie po debacie, z łatwością pokona Wujka lub Szczurka w drugiej trzebińskiej turze, o tyle Adamczyk starostą nie zostanie.

Że uparłem się, że go nie lubię, że ciągle krytykuje powiecie Wy, Moi Drodzy Czytelnicy. Nic bardziej mylnego, odpowiem Wam słowami moimi, Wujaszek starostą nie zostanie nie dlatego, że ja, wierny jego poddany, tak napiszę na tym portalu. Otóż niestarostowanie Adamczyka wynikać będzie z prostego działania matematycznego – dodawaniem zwanego, z którym takie trudności mają niekiedy członkowie władz ZK”KM”-u (no chyba, że o pensje chodzi, to to nie! To wtedy dodawać, mnożyć, potęgować to każdy mądrasek tam umie!). Ale do rzeczy Moi Mili, do rzeczy, by w niepotrzebne dygresyjki nie zbaczać.

Najsampierw zauważę, że na chwilę obecną jest dwóch bardzo prawdopodobnych kandydatów na fotel starosty. Obydwaj zasiadają już na wysokich stanowiskach na Partyzantów, więc zaskoczeniem nie powinien być wybór jednego z dwóch – Potockiego albo Urygi. Gdybym sam miał obstawiać, stawiałbym na Potockiego, bo i najwięcej szabel w radzie mieć będzie, a i problemów natury, nazwijmy to, egzystencjalnej, jak Uryga podobno nie miewa. Wieszczę więc niniejszym spektakularną klapę Towarzystwa Ziemniaczanego w wyborach powiatowych, poza Trzebinią, gdzie tych dwóch radnych siłą pracy Wujaszka i Pierzchały zdobędą.

Wracając jednak na chwilę jeszcze do szabel, że to wybrańcy nasi, o trafienie w nazwiska się pokuszę. I tak z Chrzanowa, gdzie do podziału jest 10 mandatów Platforma zdobędzie 3, Wspólny Powiat także 3, 2 PiS, 1 przypadnie Sawce z SLD a ostatni, rzutem na taśmę zdobędzie Ryszard z Ziemniaków Bytomski. Platforma to oczywiście Potocki, Langwerska (dla której zagrożeniem może być Zubikowa) oraz Zieliński doktor. Wspólny Powiat to w Chrzanowie mandaty dla Urygi i Kołacza oraz zwycięzcy pojedynku Komorowska – Mazur – Kowalski. Największe szanse dawałbym jednak Kowalskiemu. Ciekawie sytuacja wygląda w PiS-ie, gdzie o drugi mandat (Kasperek dostanie go na pewno) powalczy młody Karcz z Matysiakową (tak! to ta fenomenalna kokarda z adnotacją „z d. Trytko”!) Tu bym raczej obstawiał Karcza, szczególnie, że „z d. Trytko” typowana jest na drugą, obok Żuradzkiego, wiceburmistrz Trzebini gdy Wesoły Domek zasiedli ekipa Szczęśniaka.

Trzebinia to najsilniejsze Ziemniaki w historii, dlatego też na moje oko Adamczyk i Pierzchała z burmistrzowania zostaną przesunięci do powiatowego rajcowania. Gdyby jednak zastępy Wujaszka dały mu zwycięstwo na czwartą kadencję, a Molenda nie podmienił Pierzchały tylko Siemkową w fotelu wiceburmistrza, Ziemniaczanymi radnymi zostaliby – Jamrozikowa i pewnie Pasternak. Tak czy siak, w przyszłej Radzie Powiatu TPZCh więcej niż trzech mandatów nie będzie miało, co w sposób dość klarowny rysuje szanse Wujka na ewentualne stanowisko Starosty. Co do pozostałych trzebińskich kwiatów lokalnej polityki, to ze Wspólnego Powiatu najpewniej wejdzie Jura z Brzózką, z PO Szybalski z Siejką, a z SLD Rejdych.

W Libiążu dwa mandaty dla PO (raczej bezdyskusyjna Siuda i równie pewny Pająk), zapewne Kozik z PiS oraz Gut z SLD. We wspólnym okręgu dla powiatu z Alwerni i Babic obstawiałbym 2 mandaty dla PiS-u (pewna Gniewek i zapewne Maj) przy pojedynczych dla PO (nie mam pojęcia kto, choć obstawiałbym szefową Urzędu Stanu Cywilnego Nadzieję - Szpilę) i Ziajki z Wygiełzowa na liście Wspólnego Powiatu. W razie gdyby PiS nie zdobył drugiego mandatu, przeszedłby on zapewne na nieśmiertelnego Albina Barana z SLD.

Wszystko więc wskazuje na to, że nowa koalicja zawiąże się w podobnym do dzisiejszego gronie PO – PiS – Wspólny Powiat, przy czym nie jest wykluczone, że wystarczą tylko dwa kluby do powstania porozumienia z co najmniej trzynastką radnych. Murowane miejsce w opozycji mają SLD-owcy oraz Ziemniaki.

 Swoją drogą, w charakterze anegdotki zdradzę, że to właśnie powiat był główną osią sporu, który doprowadził do tego, że Bogdan Lucjan startuje na burmistrza Chrzanowa bez poparcia Towarzyszy Ziemniaczanych, ale z własna listą gminną z takim trudem przez Tośka Liszkę poskładaną. Miał chłop (Bogdan, bo przecież nie skazany prawomocnym wyrokiem Antoni) nadzieję na jedynkę do powiatu z ich listy, bo wyczuwał nosem, że na burmistrza nie ma co liczyć, ale nie było mowy na takie układy z TPZCh iść. Zastopował zapędy jego brat Poety Ziemniaka, który wyczuł zagrożenie, jakoże jedyny ziemniaczany chrzanowski mandat wpadłby wtedy w ręce Bogdana Lucjana, a nie jakże zasłużonego Bytomskiego Ryszarda. I tak oto zbieranina Tośkowa do Rady Miasta w Chrzanowie progu nie przekroczy, ciągnąc na dno także pogubionych Towarzyszy Ziemi. Ale o tym już w piątek dokładniej.

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Komentarze   
0 #21 fuj przemiał 2010-11-19 16:49
na portal przemiału juz nie wchodze bo szkoda czasu Pani nauczycielka-wy dawca wszystkich karci i dba o poprawnosc polityczna Zatem szkoda czasu! A tutaj widze że pełna demokracja i bardzo dobrze! Bardzo mi sie podoba demokracja przedwyborcza w Trzebini bo ludzie się obudzili że los ich gminnego grajdołka jest w ich rękach Faktycznie mieszkaniec masz rację najfajniejsze listy kandydatów ma trzebińska krwawica, przepraszam lewica (wrodzony cynizm) ale fakt! widac na listach że fajni ludzie tam startują sa wyraziści i róznorodni od zawodowego radnego przez absolwentów, przedsiębiorców i na górnikach emerytowanych kończąc i oto chodzi! Dla mnie najgorsza lista to ta razem dla układu, znaczy dla Trzebini taka lista mucholepów Po 21 listopada ta trzebińska rada będzie fajna zobaczycie!
Cytować
0 #22 dni tygodnia 2010-11-19 19:58
Nadzieja i samotność:
Wiatr myśli, miliony słów, tysiące plakatów, setki post komentarzy, dziesiątki przemówień o planach, programach, projektach, ale ostatecznie każdy z nas ma możliwość do zabrania tylko jeden, samotny głos.

Dziś, prawdziwa sytuacja:
Tablica ogłoszeniowa. Na niej plakaty wyborcze. Starsza pani po obejrzeniu kandydatów zwraca się do znajomej (młodszej kobiety) wskazując na tablicę odruchem dłoni - dlaczego ty się nie powiesisz? Kobieta odpowiada - ja nie jestem taka głupia.

Anegdota z zagadką:
Dziennikarz do kandydat na burmistrza: wielu jest w tych wyborach konkurentów.
Kandydat na burmistrza do dziennikarza: lepiej późno niż w cale, ale ja ich obalę.
Dziennikarz do kandydat na burmistrza: a jeżeli nie, to godnie będzie podjąć wizję.
Kandydat na burmistrza do dziennikarza: wyborcy wybiorą dla mnie służbę lub misję.
Dziennikarz do kandydat na burmistrza: to czego panu życzyć, której pensji i fotela?
Kandydat na burmistrza do dziennikarza: o tym zdecyduje urna i wyborcza niedziela
Cytować
0 #23 dni tygodnia 2010-11-19 22:56
Kataryniarz, a taki scenariusz drugiej szansy to jakbyś opisał?

Burmistrz Trzebini wygrywa i do rady powiatu uzyskuje wolę wyborców. Radni gminy i radni powiatu z Trzebini negocjują. Stanowisko starosty dla burmistrza uzyskują. I jednogłośnie w imieniu mieszkańców Trzebini składają burmistrzowi propozycję objęcia powiatowego stanowiska. Burmistrz przyjmuje scenariusz reprezentantów wyborców i mieszkańców. W Trzebini są ponownie wybory - druga szansa. Widzisz zatem, że nocne czarowanie może być odmienne od twojego "Adamczyk starostą nie zostanie". I tak przegrani mogą być wygrani niejako mając jeszcze raz inaczej równe szanse i kolejny czas nadziei, a wyborcy okazje - niech tak będzie się działo.
Cytować
0 #24 Optymista 2010-11-19 23:47
Lepiej być Burmistrzem niż Starostą chyba, że zmieni się ordynacja do powiatu i starosta będzie wybierany bezpośrednio - jestem zwolennikiem tego rozwiązania. Teraz niestety jest inaczej i nikt przy zdrowych zmysłach nie zrzeknie się burmistrzowania.

Niektórzy kandydaci mają na ulotkach taki tekścior: "Znacie nas. Chodźcie z nami" - niestety niektórych znamy za bardzo (ich słabości) i dlatego nie będziemy na nich głosować! Taki lapsus.
Cytować
0 #25 dni tygodnia 2010-11-20 09:28
Optymista, sprawdzam: "Lepiej być Burmistrzem niż Starostą".

Czy nie jest jeszcze lepiej być wiceprezydentem albo prezydentem nowego miasta, "Nowego Chrzanowa"? Co by było, gdyby starosta w kolejnej kadencji zaoferował burmistrzom Trzebini, Chrzanowa, Libiąża podjęcie inicjatywy budowy nowego miasta, "Nowego Chrzanowa", miasta powstałego z połączenia Trzebini, Chrzanowa, Libiąża?

Ta sama idea w ujęciu melodii Kataryniarza - powiatowe układanki. Radni powiatowi wybrani. Wybierają starostę. I niech w wśród radnych jest radny, który oferuje swoją kandydaturę na starostę, proponując, że wystąpi do burmistrzów z inicjatywą "Wspólne Nowe Miasto 2025" budowy nowego miasta, "Nowego Chrzanowa", miasta powstałego z połączenia Trzebini, Chrzanowa, Libiąża. Wybiorą radni powiatowi tego radnego na starostę?

Wiceprezydent pochodziłby z danego miasta, zatem fizyka polityk byłaby na fundamencie terytorialnej spójności społeczno ekonomicznej całego miasta, nowego miasta, Nowego Chrzanowa. Tak byłoby lepiej za 15 lat, czy nie? Wielu mieszkańców powiatu urodziło się w szpitalu w Chrzanowie. Tam przyszli na świat.
Cytować
0 #26 mietek 2010-11-20 19:40
Baju , baju , będziem w raju
Cytować
0 #27 dni tygodnia 2010-11-21 11:19
@mietek: "Baju , baju , będziem w raju."

Otwarcie przez mietka szlaku do dalszych rozważań jest bardzo konkretne. Zatem do dzieła - analiza kwantowa ideogramu "Baju , baju , będziem w raju."

"będziem w raju" - w raju, oznacza byt pozaziemski i wskazanie na przyszłość, zatem idea "nowe miasto, Nowy Chrzanów" jest ideą pro futuro, jest to fizyka polityk kultury przyszłości. Zgadza się. Kolejny konkret mietka jest w "będziemy". Zatem zależy od "my". A co zależy od my, to zależy też od "my". Bajanie i decydowanie to są wartości i walor demokracji.

"baju, baju" - wskazuje na niezbędne działania jakie należałoby podjąć w budowie "nowego miasta, Nowego Chrzanowa", powstałego z połączenia miast Trzebinia, Chrzanów, Libiąż. Zgadza się, nie jest znane, czy ta idea nie jest baju, baju. Aby się o tym przekonać potrzeba badań, bardzo wielu badań, kosztowny badań. Poznajmy się inaczej. No właśnie, czy warto wydawać wiele tysięcy złotych, aby się racjonalnie przekonać, czy połączenie miast to idea baju baju, czy pomysł na przyszłość? Radą sprawdzającą, promotorem badań byłoby 12 osób, organów samorządowych: wójt, burmistrzowie, starosta i przewodniczący rad gmin i powiatu. Z łącznym budżetem ideowo deklarowanym na 1 mln zł, ale nie zapisanym, w szczegółach na bieżąco decydowanym.

Mietek napisał przesłankę przepis, algorytm na nowe miasto, Nowy Chrzanów.
Cytować
0 #28 dni tygodnia 2010-11-22 02:02
Pierwsza dekada XXI wieku kończy się. Polityki są różne, a fizyka jest jedna. Promotorzy nowego miasta muszą mieć zapewnione środki na badania. To przez to "my". To różne "my" może chcieć rozpoznania tego, poznania tamtego, ukazania powiązania relacji między... ciągle oczekując, wymagając, żądając informacji i wiedzy. W całości i w dziedzinie mieszkańcy, kapitał ludzki, kapitał społeczny, firmy mogą wskazywać na potrzebę podania w tabeli danych, opisu do planu poprawy uwarunkowań, narysowania geometrii polityk, uwiarygodnienia rekomendowanych korzyści. Czas "dni tygodnia" przeminął. Choć przypadkowy, to może też choć trochę ciekawy.
Cytować
0 #29 klich 2010-11-26 15:26
@ Kataryniarzu może tak małe podsumowanie po wyborcze lub przed II turą? ;-) czekamy.
Cytować
0 #30 powiat zachodniomałopolski 2010-11-26 23:16
Po utworzeniu nowego miasta, Nowego Chrzanowa, w kolejnych latach 2025-2050 może powstanie powiat zachodniomałopo lski z połączenia powiatu oświęcimskiego, chrzanowskiego i olkuskiego. No ale to już bajanka o przyszłości dla dzisiejszych przedszkolaków. Idea jest. Podaj dalej do pamięci pokoleń.
Cytować
0 #31 multimedialne przedszkole 2010-11-28 20:55
Dlatego do każdego przedszkola trzeba np. kiedyś zakupić duży monitor z kamerą i łączem internetowym, aby dzieci mogły ze sobą przebywać w multimedialnej sali zabaw, raz z jednym a raz z innym przedszkolem. I tak dzieciaczki z przedszkola w powiecie olkuskim będą się witać i bawić z maluszkami z przedszkola w powiecie oświęcimskim... kto wie, może kiedyś w powiecie chrzanowskim stanie dla tego systemu serwer, a przy tym z filmoteką edukacyjną. Ale wcześniej, trzeba by specjalistów zapytać, czy to byłoby dobre dla dzieci.
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.