W Niedzielę Palmową, inaczej Męki Pańskiej, Kościół obchodzi pamiątkę uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, tłumy witały Chrystusa rzucając na drogę gałązki palmy daktylowej będącej symbolem czci, hołdu i pokoju. Palma wielkanocna jest symbolem Niedzieli Palmowej, z którą wiąże się zwyczaj święcenia palm, znany w Polsce od XI wieku. W naszej strefie klimatycznej gałązki palmy daktylowej zastępują gałązki wierzbowe z baziami. Gałązki wierzby w symbolice kościoła są znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy.
Tradycyjne palmy wielkanocne robi się z gałązek wierzby z baziami dokładając kilka innych zielonych gałązek, np. bukszpanu, porzeczek, malin, borówek, cisa. W zależności od regionu palmy różnią się wyglądem, rozmiarem, techniką wykonania. W wielu rejonach do palm dodaje się gałązki jedliny, bibułowych kwiatów, wstążek i innych ozdób. Znane w całej Polsce są palmy z Lipnicy Murowanej, bardzo kolorowe i bardzo wysokie, nawet do kilkunastu metrów.
Z poświęconą palmą wiąże się wiele zwyczajów: palma wystawiona do okna w czasie burzy chroni dom przed uderzeniem pioruna, krzyżyki z palmowych gałązek wetknięte w ziemię chronią pola przed gradobiciem, bazie zmieszane z ziarnem zapewniają urodzaj i wiele innych.
Palma wielkanocna z naszych rejonów, jaką pamiętam, była skromna zrobiona z gałązek wierzby z baziami, borówkami, ewentualnie z dodatkiem żonkili, forsycji ozdobiona wstążką. Od kilku lat nasza tradycyjna, skromna palemka została wyparta przez kolorową palemkę na wzór wileński z suszonych kwiatów, kłosów zbóż i traw. Została ona rozpowszechniona poprzez sprzedaż w marketach i weszła już chyba na stałe do naszych domów.
Jest jednak nadzieja na powrót tradycji lub stworzenie nowego wzoru palmy. W wielu parafiach organizowane są konkursy  na najładniejszą, najciekawszą, największą palmę wielkanocną. Konkurs taki odbędzie się na rynku Chrzanowie na największą palmę, będzie też zorganizowany dla dzieci na najładniejszą palmę u Salwatorianów w Trzebini.