Pomyślałem sobie, że dobrze byłoby wyjaśnić, dlaczego w poprzednich tekstach parę osób zatrudnionych wiadomo gdzie, nazwałem Talibami. Bo to "wiadomo gdzie", nie jest jedyną firmą w powiecie chrzanowskim, która zniewala pracowników, nieustannie strasząc ich widmem zwolnienia i stąd żądając absolutnego posłuchu, czyli przytakiwania właścicielowi.

Co robi pracodawca, który chce zapanować nad pracownikiem? Zdaniem socjologa, prof. Zygmunta Baumana, robi dwie rzeczy: 1.rozwiązuje sobie ręce i 2.związuje ręce podwładnym.

Zacznijmy od tego drugiego. Związanie rąk to narzucenia przez właściciela tak szczegółowych regulaminów, terminów, zasad, żeby pracownik "był jak ten robotnik przy taśmie, za którego taśma decyduje co on ma w danej chwili robić" (cytat z prof. Baumana). I dalej: "Te reguły nie mają istotnego sensu, ich jedynym zadaniem jest wsadzenie pracownika w ramy, z jakich nie ma wyjścia".

Gdy już pracownik "nie ma wyjścia", tylko tańczy jak się mu zagra, wtedy właściciel ma rozwiązane ręce i może z tego w pełni korzystać... 

Wie, że pracownik zrobi tylko to, na co mu pozwolono, co da się z góry przewidzieć. Zatem można go także kimś innym zastąpić, skoro stał się zniewolony oraz przewidywalny. I nawet jeśli przypadkiem "zgrzeszy",  sam przyjdzie do pracodawcy, by wyspowiadać się ze swojej winy. Zgodził się bowiem na układ, w którym możliwości właściciela stały się nieskończone, natomiast jego zwęziły się do poddaństwa.

I tak funkcjonuje Fabryka Talibów. Ludzi żyjących w ciągłej niepewności, czy zdołali w danym dniu, czy tygodniu, swojego przywódcę zadowolić. Dlatego oni "wyjdą ze skóry" aby zrobić jeszcze więcej, niż on od nich wymaga. Nawet sprzedadzą przyjaciół, zwątpią w wartość prawdy, zaprzeczą rzeczom oczywistym... by powtarzać jak mantrę, że wartością nadrzędną jest FIRMA... w której nie mają nic do powiedzenia.

Nie uważam, że tak się dzieje tylko tam, skąd odszedłem. Ktoś zna jeszcze podobne przykłady? Lista pobliskich Fabryk Talibów byłaby pouczająca. Zwłaszcza dla ludzi młodych, poszukujących pracy...

 

 

 

Komentarze   
0 #61 Behemot 2010-12-02 00:43
@upierdliwy
No patrzcie, wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że po pożegnaniu się z wiadomą redakcją pijaństwo zniknęło.
A mówią, że nie ma cudów :>
Cytować
0 #62 libres 2010-12-04 23:36
No i mamy cenzurę na ch24:-) czy teksty pucha wydają się wątpliwe etycznie lub prawnie? Co to znaczy "komentarz ukryty"?
Cytować
0 #63 Behemot 2010-12-05 10:12
@libres
Cytat:
No i mamy cenzurę na ch24smilies/smiley.gif czy teksty pucha wydają się wątpliwe etycznie lub prawnie? Co to znaczy "komentarz ukryty"?
Komentarz ukryty oznacza, że był to komentarz wielokrotnie negatywnie oceniony przez Czytelników, a co za tym idzie nie przedstawia wg. nich większej wartości.
Natomiast jeśli bardzo zależy Ci na przeczytaniu go, to klikasz w znajdujący się przy tej informacji link "pokaż" i możesz dowiedzieć się co tak bardzo nie spodobało się innym. Tak więc obawiam się, że coś Ci się z tą cenzurą pomyliło.
Cytować
0 #64 Andrzej Raś 2010-12-05 12:53
Behemot, dziękuję. Znakomicie to ująłeś.
Tekst o trollowaniu również jest bardzo na czasie.
A otwieranie zakrytych wpisów jest nawet ciekawe. Przynajmniej widać, że coś takiego jak "zbiorowa mądrość" istnieje... ale tylko na wolnych portalach.
Cytować
0 #65 Cezary Przydupalski 2010-12-08 15:28
Nie rozumiem czemu macie pretwensje do Tuska i Platformy.Pokaz cie inną partię która by pozwoliła sobie na burdel w szeregach.Kazdy kto dziurę w dupie ma chcałby rządzić,a rządzic może jeden.Teraz rozumiecie dlaczego Hitler doszedł do władzy?
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.