Myślę, że poradnik jak najabrdziej na miejscu. Szybki poradnik jak zainstalować i prosto przetwarzać zdjęcia za pomocą Irfan View. Jest to jeden z najpopularniejszych darmowych programów do przeglądania i prostej obróbki zdjęć.

Więcej o programie po polsku można przeczytać choćby w Wikipedii (kliknij)

Ściągamy program.

Obecnie najnowsza wersja to 4.25.

 

Krok 1. Pobieramy i instalujemy IrfanView.

Wchodzimy na np. http://www.programs.pl/program,239,1.html (jeśli link nie będzie aktualny wystarczy wpisać w Google "irfan view pobierz" lub podobne.

Instalujemy program. Czyli odpalamy pobrany plik. Nic nie zmieniamy, klikamy tylko Next (albo dalej w zależności jak wersja językowa nam się pokaże) aż dojdziemy do tego momentu:

Tutaj klikamy Images only i klikamy Next (albo Dalej).

Teraz nas pyta o dodatkowy Google Tolbar:

Odznaczamy daszek przy napisie Install the free Google Toolbar along with IrfanView i jedziemy dalej (lub next).

Tutaj nas pyta o lokalizacje plików INI, możemy wybrać pierwszą opcję (IrfanView foler) i dać dalej (next).

Potem tylko klikamy Tak (lub Yes) i na końcu Koniec albo Done.

Wystaruje nam program IrfanView po angielsku.

 

Krok 2. Spolszczamy IrfanView i instalujemy dodatkowe wtyczki.

Pobieramy spolszczenie (kliknij i zapisz na dysku). Dodatkowe wtyczki (przeróżne formaty plików) pobieramy stąd.

Jeżeli nic nie mieszaliśmy po prostu odpalamy te pliki i instalujemy klikając wyłącznie Dalej (next).

Uruchamiamy program (przy instalacji wybraliśmy opcję by obsługiwał wszystkie nasze zdjęcia więc wystarczy uruchomić dowolne zdjęcie).

Klikamy w menu u góry: Options - Change Language:

Wybieramy polski i OK. Teraz mamy program po polsku. Przeglądając opcje możemy sobie podarować dalsze czytanie bo wszystko wydaje się być intuicyjne.

 

Krok 3. Obracamy obrazek/zdjęcie.

Chcemy obrócić obrazek do prawidłowego stanu. Otwieramy zdjęcie, widzimy że jest ono obrócone w prawo, lewo, do góry nogami - obojętne. Na klawiaturze wciskamy klawisz R lub L co jest równoznaczne z obróceniem zdjęcia w prawo lub lewo do momentu aż będzie prawidłowo. 

Jest już prawidłowo - zapisujemy. Najprościej na klawiaturze kombinacją CTRL + s (co spowoduje, że chcemy nadpisać obrazek, jak o coś zapyta wybieramy tak i tyle). Możemy także zmienić mu nazwę i zapisać w innej lokalizacji.

 

Zmieniamy rozmiar obrazka

Mamy potężne zdjęcie, chcemy je pomniejszyć. Z menu Obraz - zmień rozmiar obrazu lub po prostu na klawiaturze CTRL + R.

Wybierając pierwszą opcję (szerokość) druga powinna poprawić się automatycznie. Po prawej mamy też kilka przykładowych proporcji. Klikamy OK i po sprawie.

 

Zmieniamy rozmiar 100 obrazkom na raz. Wiadmo, że nie będziemy się bawić z każdym pojedynczo.

Menu: Plik - przetwarzanie wsadowe lub na klawiaturze klawisz B. Otwiera się nowe okno. Znajdujemy lokalizacje które obrazki chcemy przerobić i przeciągamy na dół (to puste okienko). Możemy też wybrać wszystkie na raz. Opcje zaawansowane: wymiary obu bloków i ustawiamy tylko pierwszą komórkę szerokość na np 1200 (rozmiar domyślnie jest w pikselach), druga pusta i niżej zaznaczona opcja zachowaj proporcję bloków. Warto zaznaczyć też opcję "użyj metody przepróbkowania" co nie zniszczy jakości. Klikamy OK i wracamy do poprzedniego okna. Po lewej mamy jeszcze lokalizacje gdzie pojawią się przetworzone obrazki. Prostą metodą można wybrać użyj obecnego katalogu jako docelowego i do ścieżki która pojawi się powyżej dopisać na końcu np. mniejsze (co spowoduje, że pomnieszone zdjęcia pojawią się w tym katalogu gdzie są obecnie zdjęcia w podkatalogu mniejsze). W opcjach można wybrać też jakość (można wybrać opcję zapisz jako progresywny JPG a jakość ustawić w okolicach 85-90%)  co zaoszczędzi trochę miejsca na dysku. Klikamy Start, czekamy i mamy przerobione zdjęcia. Proste? :)

 

Prostujemy krzywo zeskanowane zdjęcie (lub krzywy kadr zdjęcia, cokolwiek)

Odpalamy to zdjęcie (obrazek). Pod kątem, kiepsko wygląda. Menu: Obraz, obrót dowolny lub CTRL + U. Wpisujemy o ile ma się stopni "przekręcić" zdjęcie. Mamy podgląd więc widzimy na żywo. Wpisujemy jakieś wartości, testujemy. W końcu klikamy OK. Mamy teraz biały lub czarny obszar. Za pomocą myszki zaznaczamy sam fragment który chcemy pozostawić i "rysujemy" prostokąt (samego zdjęcia) omijając czarne obszary, trochę siłą rzeczy możemy przyciąć. I tearaz z Menu: Edycja - kadruj przytnij lub po prostu CTRL + Y. Zapisujemy zdjęcie przez Menu Plik Zapisz lub CTRL + S. Proste? :)

Mam nadzieję, że tak. W razie wątpliwości proszę o komentarz, chętnie odpowiem lub pomogę.

 

Przeczytaj też inne poradniki:

http://www.komputerswiat.pl/poradniki/programy/irfanview.aspx