Trzebinia. Blisko 700 nowych miejsc pracy do 2018 roku

3 min czytania

Najwięcej, bo aż 294 nowe miejsca pracy, wygenerować ma zaś zlokalizowana na 17 gminnych hektarach, druga strefa, przy autostradzie A4. - Jesteśmy po przetargu na 2 ha - mówi burmistrz, Stanisław Szczurek. - Teren zakupiony został przez międzynarodową firmę z branży kosmetycznej, która zamierza wybudować tam zakład, zajmujący się konfekcjonowaniem i dystrybucją swoich produktów oraz prowadzić badania laboratoryjne - wyjaśnia burmistrz.

Najbardziej skomplikowana sytuacja dotyczy jednak trzeciej strefy gospodarczej w Górce”. Tam gmina nie posiada własnych gruntów, więc ma ograniczone możliwości, co do zmian. Burmistrz wyjaśnia, że sposobem rozwiązania tej sytuacji jest poprawa infrastruktury drogowej. - Szczególnie budowa jednej drogi, którą kończymy właśnie projektować, znacząco wpłynie na poprawę dojazdu do istniejących tam już firm - mówi Szczurek. - Stworzymy też dojazd do sporych terenów Skarbu Państwa, które są niezagospodarowane, a w przyszłości mogą stanowić ofertę inwestycyjną - dodaje gospodarz Trzebini, którego zdaniem wiele problemów rozwiąże zmiana planu zagospodarowania dla tego miejsca. Gmina stawia także na budowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w tym rejonie, czego przedsiębiorcom szczególnie brakowało.

Plan zagospodarowania przestrzennego nie był zmieniany od połowy lat dziewięćdziesiątych i - jak przyznaje burmistrz - nie przystaje od obecnych realiów. Prace nad projektem trwają. Sama strefa ma powstać do końca pierwszego kwartału 2015 roku. Zgodnie z przyjętymi założeniami ma tu powstać minimum 146 nowych miejsc pracy. W ostatnich trzech latach gmina pozyskała ze środków zewnętrznych aż 14 milionów złotych na budowę infrastruktury w strefach gospodarczych. - Proszę pamiętać, że efektem tych nakładów muszą być nowe miejsca pracy. Planujemy, że do 2018 r. powstanie ich ok. 700 - podsumowuje burmistrz.

Co strefa daje przedsiębiorcom?

W pierwszej strefie na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Trzebinia, Gumowni i dawnych Zakładów Tłuszczowych oraz w trzeciej strefie na terenie Górki, firmy i przedsiębiorcy będą mogli liczyć na ulgi w podatkach lokalnych na czas budowy i organizacji nowej firmy, zakładu.

W drugiej strefie aktywności gospodarczej na trzebińskim Miechowie, która została wprowadzona do Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej podmioty gospodarcze, które zdecydują się tam zainwestować będą mogły liczyć na znaczące, bo sięgające 70 procent ulgi w podatku. Szczegóły w tej kwestii każdy podmiot gospodarczy będzie musiał ustalić już bezpośrednio z zarządem KSSE.

Dla kogo są strefy?

Każdy może inwestować w strefach. Najpierw jednak musi zakupić grunt pod inwestycje. Gmina ogłasza na dane tereny oddzielne przetargi. W na otwartym w ubiegłym tygodniu przetargu ponad 2 ha ziemi zdecydowała się kupić pod budowę nowego zakładu firma Pharma Cosmetic.

Specjalna strefa ekonomiczna przeznaczona jest dla wszystkich firm z sektora przemysłu tradycyjnego z wyjątkiem produkcji wyrobów koncesjonowanych przez państwo, tj. alkoholu, wyrobów tytoniowych czy produkcji stali. Zezwolenie na działalność w strefie mogą także uzyskać niektóre firmy z sektora usług. Należą do nich: usługi informatyczne, usługi badawczo-rozwojowe w dziedzinie nauk przyrodniczych, technicznych, rachunkowości i kontroli ksiąg, usługi w zakresie księgowości (z wyłączeniem deklaracji podatkowych), usługi w zakresie badań i analiz technicznych oraz usługi centrów telefonicznych.

Jakie jeszcze ułatwienia?

By ułatwić przedsiębiorcom inwestowanie dla wszystkich trzech stref opracowane są plany zagospodarowania przestrzennego. Dlatego inwestorzy nie będą się musieli starać o warunki zagospodarowania przestrzennego w gminie, a jedynie będą musieli opracować dokumentację projektową inwestycji i uzyskać w starostwie pozwolenie na budowę.

Autor: Strona główna