Wszelkiego rodzaju woreczki, reklamówki, czy torebki zrobione z folii, spotykamy praktycznie na co dzień. Nie da się ukryć, że foliowe opakowania to dość wygodne i praktyczne rozwiązanie, natomiast „plastik plastikowi nierówny”. Z uwagi na wiele odmian tego tworzywa, przejawiają one też różne właściwości oraz zastosowanie.

Opakowania foliowe – z czego są zrobione?

Mimo, że dla każdej przeciętnej osoby wszystkie mogą wyglądać podobnie, każdy producent opakowań foliowych, może je wykonywać z różnych tworzyw. Tak samo, jak i wypadku wszystkich innych plastików np. kubeczków, pudełek, czy też wszelkich przedmiotów użytku codziennego i opakowań medycznych.

Aby informować z jakiego dokładnie tworzywa wyprodukowano opakowanie foliowe producent umieszcza na przedmiocie specjalne oznaczenie. Jest to symbol w kształcie trójkąta, gdzie wewnątrz jego znajduje się cyfra. Każda będzie oznaczyć inny typ plastiku.

  1. PET – politereftalan etylenu
  2. HDPE – wysokiej gęstości polietylen
  3. PVC – polichlorek winylu
  4. LDPE – niskiej gęstości polietylen
  5. PP – polipropylen
  6. PS – polistyren
  7. Inne tworzywa

To, z jakiego tworzywa wykonano dane opakowanie jest bardzo ważne. Wszystkie chemiczne związki dość znacząco się od siebie różnią pod względem właściwości, ale też i bezpieczeństwa. Stąd większość firm, które specjalizują się w obróbce i produkcji plastików, foliowych opakowań z nadrukiem i wszystkich innych, zawsze informują jakich materiałów użyto, jakie jest ich przeznaczenie oraz jakie występują ograniczenia.

Nieszkodliwy plastik i folia – bezpieczne tworzywa

Sporo z nas, nie zastanawia się nad tym, jakie jest przeznaczenie i właściwości foliowych woreczków, torebek i innych plastikowych opakowań, których używamy. Inna część osób, stanowczo protestuje przeciwko ich stosowaniu, w związku z ich dużą szkodliwością dla środowiska. Należy wiedzieć, że w tej kwestii, prawda leży gdzieś pośrodku.

Warto zacząć od tego, że najbezpieczniejsze są opakowania wykonane z PP i HDPE. Dlatego śmiało można ich używać do pakowania żywności, a także mogą być powtórnie wykorzystywane. Niemalże tak samo bezpieczny jest plastik LDPE, natomiast przy jego użyciu, zalecane są pewne środki ostrożności. Jeżeli chodzi o pozostałe tworzywa, wyłania się sporo ograniczeń w związku z ich stosowaniem. Co należy wiedzieć, wszystkie opakowania, które oznaczone są cyfrą 7, mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Dzieje się tak, ponieważ zawierają one Bisfenol A, który jest substancją toksyczną. Przypisuje się jej związek ze wzrostem prawdopodobieństwa zachowania na depresję, a nawet schizofrenię i Alzheimera.

Plastik jest tworzywem, którego nie musimy się bać, natomiast powinniśmy go używać z pewną rozwagą. Jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać jeżeli chodzi o stosowanie foliowych torebek i innych plastikowych opakowań.

PET, który najczęściej jest wykorzystywany do produkcji butelek do napojów, wydziela substancje toksyczne, zatem do przechowywania gorących płynów i żywności, z pewnością się nie nadaje. Co więcej, butelki z woda i innymi napojami, należy przechowywać w temperaturze nie przekraczającej 15 stopni Celsjusza. Warto także pamiętać o tym, że zakupy w foliowych reklamówkach, powinno się rozpakować jak najszybciej.

Jeżeli korzystamy z kuchenki mikrofalowej, nie wolno wkładać do niej dań w opakowaniach, w których były kupione. Chyba, że trafimy na informację od producenta, że jest to możliwe.

Środki bezpieczeństwa producentów opakowań foliowych

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.