Pojemniki na odpady: trzy zasady ich dobrego wyboru

Z koszy na śmieci korzysta się codziennie w różnych okolicznościach i zwykle zupełnie nieświadomie. Ich obecność w domu, pracy czy na ulicy przyjmuje się jako coś absolutnie naturalnego. Jednak aby takie było, ktoś musi zadbać o ich zakupienie, ustawienie, regularne opróżnianie. W przypadku firmy tym kimś jest oczywiście sam przedsiębiorca. To na jego barkach spoczywa między innymi wybranie odpowiednich pojemników do segregacji śmieci. Czym się wtedy najlepiej kierować?

Pojemność i wielkość

Podstawowym kryterium wyboru powinna być wielkość pojemników i związana z nim pojemność. Bezpośrednio odnosi się to też do przeznaczenia koszy na śmieci i ich rozlokowania. Jeśli w pomieszczeniu jest tylko jedno miejsce z ustawionymi pojemnikami na odpady, a korzysta z niego wiele osób, kosze powinny być duże, aby swobodnie pomieścić sporą ilość odpadów. Jeśli jest ich więcej i rozmieszczone są w różnych miejscach, wtedy spokojnie można kupić modele o znacznie mniejszej pojemności. Ta zaś może być różna: nawet od bardzo małej i zaledwie 10-litrowej po wartości sięgające do 120 litrów. Większe pojemności zarezerwowane są już raczej dla typowo zewnętrznych kontenerów. W firmach lepiej sprawdzają się najczęściej pojemniki o średniej wielkości 40-60 litrów. Są praktyczniejsze, bo nie trzeba w nich często wymieniać worków i łatwo je ustawić nawet na niewielkiej dostępnej przestrzeni.

Wygląd zewnętrzny

Jeśli pojemniki na odpady od AJ Produkty muszą być nie tylko praktyczne, ale też eleganckie, warto kierować się również ich wyglądem. Ze względu na swoje przeznaczenie nie są to akcesoria szczególnie zachwycające pod względem wizualnym, dlatego dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z opcji szaf do sortowania lub kupno pojemników przeznaczonych do zabudowy. Dzięki temu całe wnętrze, czyli pojemnik koszowy na śmieci będzie sprytnie i dyskretnie ukryte w zwykłym meblu, wpasowując się do otoczenia i nie zaburzając aranżacji wnętrza.

Przeznaczenie i rodzaj odpadów

Trzecią przydaną zasadą jest kierowanie się przy wyborze przeznaczeniem pojemników na śmieci i rodzajem odpadów, jakie będą w nich składowane. Tradycyjny zestaw dzielący pojemniki na frakcję mokrą oraz frakcje suche (papier, metal, plastik, szkło) nie zawsze będzie wystarczający, a w niektórych przypadkach wręcz niepotrzebny. W warunkach typowo biurowych, gdzie zużywa się dużo papieru, zwykle nie będzie konieczności ustawiania pojemników na szkło. Z kolei w kuchniach i stołówkach pojemniki do segregacji metalu rzadko kiedy będą używane. Ważny jest też typ odpadów. W przedsiębiorstwach korzystających z chemicznych środków i odczynników albo łatwopalnych materiałów konieczność zastosowania specjalnych pojemników do ich składowania jest wręcz niezbędna dla zachowania bezpieczeństwa. Odpowiednie dobranie akcesoriów do sortowania przydaje się w utrzymywaniu porządku na terenie firmy zarówno wewnątrz budynku, jak i na obszarach zewnętrznych (patio, tarasy, ogródki). Wzmacnia również świadomość ekologiczną pracowników i klientów.