To ważne święto będące kultywowaniem tradycji – stwierdzili zgodnie Maria Oratowska i Rafał Baliś, starostwie Dożynek Gminnych 2016, które 28 sierpnia odbyły się w Gromcu.doz

Uroczystości dożynkowe rozpoczął przemarsz korowodu do kościoła pw. Matki Bożej Różańcowej, gdzie dziękczynną mszę świętą sprawował ks. Zdzisław Bury. Części obrzędowej przewodził zespół śpiewaczy „Gromcaneczki” tamtejszego KGW. Na ręcę gospodarza gminy Libiąż burmistrza Jacka Latko starostowie dożynek przekazali chleb. Ten symbol płodów rolnych z rąk przewodniczących kół gospodyń wiejskich z Żarek i Libiąża otrzymali także sołtysowie Stanisław Garlacz i Jerzy Górski. Wspólnie z burmistrzem i przewodniczącą libiąskiej Rady Miejskiej Bogumiłą Latko sołtysowie zgodnie z obyczajem poczęstowali chlebem mieszkańców. Tradycyjnie też odbyły się konkursy plonów i kwiatów. Za kwiaty wyróżnienia otrzymały Zofia Bartula, Roma Ostrowska, Janina Smalcerz, Helena Marchewka i zespół śpiewaczy „Macierzanki” z KGW w Żarkach. Za plony nagrodę odebrała Janina Grabowska.
Atrakcją dla mieszkańców był występ zespołu góralskiego „Młode Juhasy” z Ujsół. Śpiewem i tradycyjnym tańcem młodzi górale podbili serca widzów. Najmłodsi uczestnicy imprezy zajęci byli tworzeniem ozdób z siana na specjalnym przygotowanym do tego stoisku. Dożynki gminne zakończyła zabawa taneczna z zespołem muzycznym Dejavu.
– Dożynki to najważniejsze dla rolników święto, podziękowanie za urodzaj, docenienie trudów pracy na roli. Postęp technologiczny spowodował odejście od rolnictwa. Kiedyś każdy kawałek ziemi był uprawianym, nawet miedze. W przeszłości wiłyśmy nawet 15 dożynkowych wieńców, które wędrowały do najważniejszych osób w gminie. Było też łatwiej o materiały do jego wytworzenia. Dziś poprzestajemy na jednym wieńcu. Do jego wytworzenia zbieramy niedojrzałe zboże, które następnie suszymy. Następnie wijemy go według własnej inwencji twórczej, przyozdabiając go kwiatami – wyjaśnia Melania Mańka – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich z Gromca.

1a
3a

2a

4a

5a

6a

7a