Jazda rowerem w deszczu - czego potrzebujesz w takich warunkach?

Kolarstwo to sport, który często wiąże się z jazdą w zmiennych warunkach. Nie zawsze na niebie będzie świecić piękne słońce. Czasem przysłonią je chmury, z których spadnie rzęsisty deszcz. Dobrze przygotowany kolarz jest gotowy na taką zmianę aury. W jaki zestaw ubrań należy być wyposażonym podczas deszczu? Podpowiadamy.

W co ubrać się podczas jazdy w deszczu?

Ubiór podczas jazdy rowerem w deszczu powinien przypominać nieco ten przeznaczony do jazdy jesienią i zimą. Najlepszym rozwiązaniem jest ubranie na cebulkę. Co jednak ważne - w przypadku opadów ostatnia wierzchnia warstwa powinna być przeciwdeszczowa. Nie można jednak skupić się tylko na warstwie zewnętrznej. Nie mniejsze znaczenie ma to co pod nią.

Jak więc wygląda strój kolarski na deszcz? Jest to typowy ubiór na cebulkę. Składa się na niego kilka warstw + wierzchnia warstwa przeciwdeszczowa. Co to oznacza w praktyce? Pierwszy element to czapka, która będzie chronić głowę przed wiatrem i wilgocią. Niezbędnym elementem są również rękawiczki. Spoczywające na kierownicy ręce łatwo ulegają wychłodzeniu, więc należy je dobrze zabezpieczyć.

Wyżej wymienione zostały zewnętrzne dodatki. Teraz przejdziemy do właściwych warstw. Pierwszą warstwę powinna stanowić koszulka rowerowa z technicznego, oddychającego materiału. Jej rolą jest odprowadzenie potu. Kolejną warstwę stanowi bluza. Nie może być ona zbyt ciepła, dobrze by była stworzona z przepuszczającego powietrze materiału. I teraz dochodzimy do warstwy wierzchniej, którą jest kurtka przeciwdeszczowa. Jest to najważniejszy element stroju, ponieważ to właśnie ona chroni nas przed wilgocią.

Jazda rowerem w deszczu - co będzie potrzebne?

Przed deszczem zabezpieczyć należy także dolną część ciała. Nogi powinny być chronione za pomocą getrów kolarskich, na które założone są cienkie, długie spodnie. Przy wyborze odpowiednich spodni duże znaczenie ma kolor. I wcale nie chodzi tutaj o modny wygląd. Jazda rowerem w deszczu wiąże się z brudem, wobec czego dobrze jest postawić na ciemniejsze kolory.

Kolejny element stanowi dobór butów. Obuwie znajduje się najbliżej mokrej nawierzchni, co sprawia, że dosyć szybko przemięka. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie specjalnych ocieplaczy na buty, które chronić będą stopy przed zimnem i wilgocią. Bardzo ważne jest by ochraniacz był dobrze dopasowany do buta. Powinien on zapobiec przemoknięciu obuwia, jednak dla pewności - jeżeli istnieje taka możliwość - zalecane jest zabranie ze sobą butów na zmianę.