Polskie prawo podatkowe zmienia się średnio raz na tydzień – wskazuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w raporcie pn. „Warunki prowadzenia firm w Polsce 2016”. Rzecz wydaje się jeszcze poważniejsza, gdy dodamy, że dane te dotyczą tylko o zmiany w kluczowych aktach prawnych, oprócz których istnieje ogrom aktów prawnych dodatkowych. Jak firmy mają przetrwać w takich realiach?
55 razy w roku zmieniają się przepisy zawarte w ordynacji podatkowej, ustawie o PIT, CIT, VAT i akcyzie. Jak przypominają autorzy wspomnianego raportu, to 5 podstawowych aktów prawnych dotyczących podatków. W sumie, w Polsce funkcjonuje 19 rodzajów podatków, a oprócz ustaw, kwestie związane z ich rozliczaniem regulowane są również przez rozporządzenia oraz interpretacje ogólne i indywidualne (tych ostatnich wydaje się ok. 38 tys. rocznie). Czy przedsiębiorca jest w stanie przeprowadzić swoją firmę przez morze przepisów suchą stopą?
W minionym roku, chcąc zredukować liczbę wydawanych interpretacji indywidualnych, zmieniono przepisy (kolejny raz) i odtąd decydujące znaczenie nadaje się interpretacjom ogólnym. Wiele mówi się o planach Ministerstwa Rozwoju, w myśl których czeka nas poprawa systemu stanowienia prawa. Czy i kiedy zmiany nadejdą - nie wiemy. Wiadomo natomiast, że już w tej chwili planowane są intensywne kontrole przedsiębiorstw w związku z wprowadzeniem Jednolitego Pliku Kontrolnego.
Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest powierzenie spraw księgowych wykwalifikowanym księgowym. Firma, która ma rozwijać się nie może być zarządzana przez osobę pochłoniętą ustawicznym zmaganiem z rozliczaniem faktur i analizowaniem prawa (przeciętnie przedsiębiorca poświęca na te czynności 3,5 godz. dziennie). O ileż wydajniejszy jest właściciel biznesu, gdy księgowością zajmuje się profesjonalne biuro rachunkowe i doradca podatkowy? Obecnie przedsiębiorcy pracują dużo dłużej niż 8 godzin dziennie. Gdyby uwolnić ich od zajmowania się prowadzeniem dokumentacji i rozstrząsaniem dylematów prawnych, mogliby skupić się chociażby na pozyskiwaniu dodatkowych środków finansowych na inwestycje, skutecznym marketingiem, ekspansją na kolejne rynki.
Kolejną, chyba najistotniejszą zaletą delegowania zadań księgowych na profesjonalistów jest istotne zmniejszenie ryzyka popełnienia błędu w rozliczaniu się z fiskusem. Warto wspomnieć, że biura rachunkowe muszą posiadać ubezpieczenie OC, które zabezpiecza przedsiębiorcę przed skutkami wadliwie wykonanej usługi (np. koniecznością zapłacenia grzywny nałożonej przez urzędników skarbowych). W takim przypadku, poszkodowany może ubiegać się o odszkodowanie od biura rachunkowego.
Choć w myśl prawa to przedsiębiorca odpowiada przed organami podatkowymi za wszelkie błędy, to jednak możliwość korzystania rzetelnej pracy księgowych oraz doradców podatkowych, czy zabezpieczenie w postaci polisy OC biura rachunkowego istotnie minimalizują ryzyko narażenia się na sankcje ze strony fiskusa.