Holowanie w Gliwicach? – Dowiedz się jak tego dokonać!

Ciężko oczekiwać od kogokolwiek, aby z zupełnej przyjemności decydował się na jazdę na holu. Najczęściej zmusza nas do tego sytuacji, a dokładnie awaria naszego samochodu bądź też jakakolwiek kolizja. Jako, że są to okoliczności, które generują dużo stresu, pamiętajmy aby nie dać się ponieść emocjom. Fakt, uszkodzonego auta jest nieprzyjemny, jednak musimy także pamiętać o tym, aby przy okazji nie zniszczyć samochodu tej życzliwej osoby, która zgodziła się nas odholować.

Jak do tego podejść?

Kiedy niezbędne jest holowanie Gliwice z pewnością są miastem, gdzie odnajdziemy sporo firm, które świadczą takowe usługi. Zanim jeszcze ruszymy w drogę, warto dowiedzieć się jak holować auto. Po pierwsze – nie powinniśmy się z niczym spieszyć, gdyż może nam to tylko wydatnie zaszkodzić. Należy spokojnie przygotować uszkodzone auto do jazdy – odpowiednio je oznakować i zamontować do niego linkę holowniczą. Kierowcy także muszą się przygotować, a jeśli jeden z nich nie ma doświadczenia, powinien otrzymać od drugiego kilka cennych rad. Ważne jest to, aby przyspieszał holujący, a hamował holowany. Warto także ustalić sygnały ostrzegawcza, chociażby przy użyciu klaksonu np. dwa krótkie klaksony – zatrzymajmy się, kiedy będzie to możliwe, jeden długi sygnał – zatrzymajmy się natychmiast.

Kiedy te kwestie zostaną już wyjaśnione, można ruszać. Jasne jest to, że holujący pojazd powinien mieć włączone światła mijania. Co więcej, holowany musi mieć włączoną stacyjkę, gdyż kiedy o tym zapomnimy, może włączyć się blokada kierownicy i nie będziemy mogli skręcać kół. Nie zakładajmy wiec, że w tym wypadku warto oszczędzać energię akumulatora, gdyż może mieć to katastrofalne skutki.

Holowanie pojazdu wymaga posiadania linki holowniczej. Przepisy holowania mówią, że w wypadku sztywnego połączenia odległość między pojazdami musi wynosić maksymalnie 3 metry, natomiast przy giętkim, od 4 do 6 metrów. Co więcej, połączenie powinno być też odpowiednio oznakowane. Najczęściej spotyka się holowanie linką (holem miękkim). Musi ona posiadać specjalne zaczepy, które pozwolą zamocować ją w holowniczych uchwytach obydwu samochodów.

Zanim kupimy linkę, przekonajmy się, czy będzie ona odpowiednia do naszego auta, a także jak została określona jej wytrzymałość. Najlepiej, kiedy linka jest dość elastyczna, gdyż będzie to łagodzić ewentualne szarpnięcia przy holowaniu. Nie można jednak popadać ze skrajności w skrajność, ponieważ zbyt „gumowa” linka, będzie bardzo utrudniać jazdę obu kierowcom.

Kiedy skorzystać z lawety?

Kiedy samochód posiada niesprawny układ kierowniczy lub hamulce, przepisy uniemożliwią jego holowanie, natomiast autolaweta w Gliwicach może się okazać potrzebna też w innych sytuacjach. Auta z przekładnią automatyczną oraz napędem na cztery koła, często nie mogą być holowane, lub konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności.

Konieczny będzie trójkąt

Bardzo często popełnianym błędem nie tylko podczas autoholowania w Gliwicach jest uruchamianie świateł awaryjnych. Jest to wręcz niedopuszczalne, ponieważ jest to oznaczenie pojazdu nieruchomego a co więcej, niemożliwe będzie wówczas sygnalizowanie zmiany pasa lub kierunku ruch. Przepisy prawa o ruchu drogowym nakazują, aby holowany samochód był oznaczony z tyłu po lewej stronie specjalnym odblaskowym trójkątem ostrzegawczym. Dlatego zapomnijmy o włączaniu świateł awaryjnych, gdyż policja może nas za to surowo ukarać. Dodatkowo, trójkąta nie próbujmy wkładać też za tylną szybę pojazdu.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.