Internet domowy LTE jest opcją atrakcyjną dla wielu użytkowników sieci. Chociaż na początku podchodziło się do tego rozwiązania nieco sceptycznie, coraz częściej staje się alternatywą dla internetu kablowego. Dla kogo opcja ta może być najciekawsza?

Zanim na dobre na rynku zadomowił się internet LTE, czyli sieć 4G, dominującą technologią było 3G i 3.5G. Jednak LTE przebija je pod każdym względem, co z czasem zaowocowało tym, że spoglądamy na niego jako coś, co może stanowić podstawowy internet domowy. W wielu przypadkach to dobra alternatywa.

 

Internet domowy a mobilny – czym się różnią?

W zasadzie internet domowy LTE jest podobny do powszechnego już internetu mobilnego, technologia jest dokładnie ta sama. Podstawowa różnica tkwi w limitach danych. W przypadku internetu domowego są one znacznie wyższe, a część operatorów nęci ofertami, gdzie limitów ma nie być. Dostępność do usługi jest na terenie całego kraju, a zasięg, tak jak przy internecie mobilnym jest uzależniony głównie od siły sygnału. Ceny usług są uzależnione przede wszystkim od tego, jaki jest transfer i szybkość.

 

Internet kablowy czy LTE?

Wybór technologii w dużej mierze zależy od stylu życia i tego, do czego używamy internetu. Na pewno internet domowy LTE może się okazać zbyt słaby dla osób, które po godzinach pracy lubią siąść przed komputerem i zagrać w zaawansowane gry. Problem też może być z wymagającymi filmami. Jeśli do tego z internetu korzystamy tylko w domu, nigdzie nie wyjeżdżamy, ciekawszą propozycją może się okazać internet kablowy lub światłowodowy. Jednak, kiedy chodzi o zwykłe wertowanie stron internetowych, czy sprawdzanie poczty, internet domowy jest wystarczający.

Jest duża grupa osób, które nie chcą lub nie mogą mieć internetu kablowego. Kiedy ktoś dużo podróżuje, służbowo lub prywatnie, potrzebuje mieć dostęp do sieci w różnych miejscach. Internet domowy daje taką możliwość. Wystarczy, że spakujemy ruter do walizki. Innym przypadkiem, kiedy opcja ta jest ciekawsza, jest brak własnego mieszkania. Ci, którzy wynajmują mieszkanie lub studenci, niekoniecznie za kilka miesięcy będą w tym samym miejscu. Nie zawsze też właściciel mieszkania wyrazi zgodę na poprowadzenie internetu kablowego. Tutaj również internet domowy sprawdzi się idealnie. Bez względu na aktualne miejsce zamieszkania, można go bez problemu zabrać. Operatorzy starają się, aby zasięg był dobry w całym kraju, dlatego nie trzeba się szczególnie obawiać, że będzie kłopot.

 

A co kiedy zasięg znika?

Jeśli internet działa zbyt wolno, można sprawdzić przez test prędkości internetu, czy tak jest w rzeczywistości. Wtedy też warto sprawdzić, czy kiedy przeniesie się ruter w inne miejsce, problem będzie na tym samym poziomie. Czasem pomocny okazuje się zakup wzmacniacza sygnału. Technologia zastosowana w internecie domowym LTE czyni go wrażliwym na zmieniającą się pogodę. Dlatego też, kiedy za oknem zbliża się burza lub jest silna ulewa, nie trzeba się bardzo przejmować tym, jeśli chwilowo sygnał będzie słabszy.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.