Czy koronawirus pochodził z targu w Wuhan?

Koronawirus (coronavirus) COVID-19 został po raz pierwszy wykryty w grudniu 2019 roku w mieście Wuhan w Chinach. Jak obecnie się szacuje zakażenie wirusem mogło pochodzić ze sprzedawanych dzikich zwierząt na targu w tym mieście. Jednak naukowcy nie wykluczają, że właściwe pochodzenie wirusa mogło być zupełnie inne, a targ stał się jedynie ogniskiem jego rozwoju i rozprzestrzeniania się.

Pierwsze symptomy, które udało się powiązać z tym wirusem zostały odnotowane 8 grudnia 2019 roku, według informacji pochodzących z WHO. Natomiast sam targ został zamknięty 1 stycznia 2020 roku, aby powstrzymać rozprzestrzenia się wirusa na kolejne osoby. Niebawem dostępne będą również testy na koronawirusa również w Polsce.

Została przeprowadzona dokładna analiza genetyczna, która wykazała, że pierwszymi nosicielami koronawirusa mogły być nietoperze. Podobnie więc jak to miało w przypadku rozprzestrzeniania się wirusa SARS, który rozpoczął swój bieg od tych zwierząt. Faktem jest natomiast to, że najbliższa dzika populacja nietoperzy znajduje się w odległości prawie kilkaset kilometrów od targu w Wuhan, więc wynika z tego, że tego typu zwierzęta mogły pojawić się na targu jako część oferty sprzedażowej wśród handlarzy albo po prostu inny gatunek zwierząt uczestniczył w procesie przekazania tego wirusa już na samych ludzi. Ciekawe jest to, że w niewielkiej odległości od samego targu znajduje się chińskie laboratorium w którym kiedyś hodowano nietoperze.

Warto o tym pamiętać w kontekście tego, że wiele lat temu, w trakcie badań nad SARS zdarzyło się, że tego typu wirus wydostał się z obiektu o bardzo wysokim poziomie bezpieczeństwa w Pekinie. Kilka osób śmiało podąża tą tezą, między innymi senator Tom Cotton z USA, który stwierdził, że kilka kilometrów od targu owoców morza w Wuhan znajduje się super-laboratorium bezpieczeństwa biologicznego. Nie ma jednak dowodów, że to właśnie z tamtego miejsca mógł pochodzić wirus SARS-CoV-2, a tym bardziej, że został on sztucznie stworzony, mimo to polityk zachęca do tego, aby bliżej przyjrzeć się tej kwestii.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.