Kilka dni temu radni w Chrzanowie, Libiążu i Trzebini zmienili zapisy statutowe, dotyczące uczestnictwa delegatów w związkach międzygminnych. Rzecz dotyczyła pobierania diet przez nieetatowych członków zarządu. W tym roku zmieniła się bowiem interpretacja artykułu 69. ustawy o samorządzie gminnym i wojewoda małopolski zwrócił uwagę samorządowcom z powiatu chrzanowskiego, że powinni uporządkować tę kwestię.
Samorządowcy z trzech gmin, zrzeszonych w związkach komunalnych podjęli więc stosowne kroki. – W związku z informacją od wojewody małopolskiego niezwłocznie przystąpiliśmy do zmian, wycinając ze statutu te zapisy, które dawały możliwość podejmowania uchwał w sprawie diet dla pracujących w związkach radnych – mówi wiceburmistrz Chrzanowa, Robert Maciaszek i dodaje, że zasugerowano jednak, by wprowadzić opcję, aby wybór do zarządu dawał możliwość nawiązania stosunku pracy z członkami zarządu.
Większość radnych w trzech gminach propozycję tę przyjęła jednogłośnie. Nie zabrakło jednak głosów sprzeciwu. Część radnych była zdania, że za pracę w związkach międzygminnych przedstawiciele nie powinny otrzymywać profitów, a możliwość wprowadzenia wynagrodzenia jest próbą – jak to nazwano – obejścia tematu. – Może w gospodarce komunalnej ten zakres pracy jest spory, szczególnie teraz, ale w związku komunikacyjnym jest niewielki i nie widzę podstaw do wypełnienia warunków do stworzenia etatu i zapłacenia temu komuś – mówił radny Grzegorz Żuradzki, szef klubu Nowa Demokracja Trzebini. – Jak likwidujemy diety to taki zapis (dotyczący wynagrodzenia) powoduje domniemanie, że jest to forma obejścia tego – przyznał radny.
O słuszności wprowadzenia tego zapisu przekonywał burmistrz Trzebini, Stanisław Szczurek, mówiąc o potrzebie profesjonalizacji pracy w związkach. – W przyszłości trzeba będzie rozważyć kwestie taką, że w zarządzie związków winny zasiadać osoby kompetentne, zawodowo zajmujące się tą tematyką. Powinniśmy bowiem dążyć do profesjonalizacji zarządzania związkami - tłumaczył burmistrz. Ostatecznie, mimo gorącej wymiany argumentów i podzielonych zdań wszystkie trzy rady miejskie podjęły uchwały o zniesieniu diet dla delegatów gminnych. Wprowadziły jednak możliwość zatrudniania ich na etat oraz otrzymywania wynagrodzenia za pracę w związku.