W Chrzanowie akcję koordynuje trzeci rok z rzędu chrzanowska Biblioteka, która hasłem „Biblioteka na dwóch kółkach”, w dniach 16-22 września organizuje cykl spotkań z udziałem czytelników biblioteki i mieszkańców miasta: wystawy, warsztaty edukacyjne, grę ekologiczną, tematyczne prezentacje multimedialne i akcje happeningowe promujące zrównoważony transport. Kampania poprzedzona jest akcją promocyjną nawołującą do zachowań proekologicznych. W ramach kampanii biblioteka nawiązuje stałe kontakty z innymi instytucjami, szkołami, stowarzyszeniami i organizacjami w celu integracji lokalnej w aspekcie ważnych tematów ekologicznych.

W tym roku przez cały tydzień uczymy się i bawimy m.in. na : RAJDZIE ROWEROWYM, PIKNIKU BIBLIOTECZNYM, GRZE EKOLOGICZNEJ, WARSZTATACH EDUKACYJNYCH... będzie ROWEROWA PREZENTACJA MULTIMEDIALNA, WYSTAWA, I WIELKIE ROWEROWE SHOW - POKAZ AKROBACJI ROWEROWYCH... ale nie tylko..
Patronat honorowy nad akcją objął Ryszard Kosowski Burmistrz Miasta Chrzanowa, patronat medialny – Chrzanowska Telewizja Lokalna. Współorganizatorem kampanii jest Urząd Miejski w Chrzanowie, a partnerują nam w poszczególnych przedsięwzięciach zaprzyjaźnione instytucje, organizacje, stowarzyszenia i szkoły z terenu naszego miasta. Całość akcji w bibliotece koordynuje Dział Promocji Biblioteki i Upowszechniania Czytelnictwa.

Pierwsze spotkania już za nami…zaczęliśmy od wielkiego RAJDU CHRZANOWSKICH CYKLISTÓW, w niedzielę 15.09, i to dosłownie wielkiego, bo na rajd stawiło się aż 120 uczestników, miłośników rowerów i chrzanowskich tras rowerowych. Organizatorem rajdu rowerowego było Stowarzyszenie Chrzanowskich Cyklistów. Przygotowując się do akcji wspólnie z Leszkiem Fidelusem, Zbigniewem Grabowksim i Ewą Dzierwą ze stowarzyszenia nie myśleliśmy, że zainteresowanie będzie aż tak duże. A jednak – dopisali rowerzyści, czytelnicy, mieszkańcy miasta, dopisał również pogoda. Wspólna praca z chrzanowskimi cyklistami w ekologicznych tematach układała się znakomicie. To grupa osób, która za cel stawia propagowanie turystyki rowerowej jako sposobu na spędzanie wolnego czasu, jak i roweru jako zdrowego i ekologicznego środka transportu. W ciągu niespełna roku cykliści zainicjowali szereg akcji rowerowych , mających na celu zwrócenie uwagi mieszkańców miasta na problemy rowerzystów i zrównoważony transport. Po raz pierwszy, oficjalnie pod nazwą Stowarzyszenia przyłączyli się do akcji edukacyjnej „Biblioteka na dwóch kółkach”, organizując Rajd Chrzanowskich Cyklistów, równocześnie promując w ten sposób atrakcje turystyczne naszego regionu i zachęcając do aktywnej turystyki rowerowej.

Punktualnie o godz. 11.00 rowerzyści wyruszyli na trasę liczącą 15 km, która przebiegała przez atrakcyjne miejsca naszego regionu. Z pewnością rewelacyjna pogoda sprzyjała podziwianiu przyrody i turystycznych ”pereł” na trasie. Było bezpiecznie, bo w czasie przejazdu rowerzystom towarzyszyła opieka medyczna (ZLA Chrzanów) i opieka chrzanowskiej Policji. Na zakończenie rajdu chrzanowska biblioteka zaprosiła wszystkich rowerzystów na piknik BIBLIOTEKA NA DWÓCH KÓŁKACH. Były same atrakcje: KONKURSY SPORTOWE, QUIZY ROWEROWE w tematyce lokalnych tras rowerowych, MINI-WYSTAWA na temat pereł przyrodniczych z trasy, SUPER NAGRODY, dla strudzonych rowerzystów - pyszna, gorąca GROCHÓWKA. W czasie pikniku rozdaliśmy uczestnikom foldery edukacyjne, promujące niedzielną trasę rowerową, specjalnie przygotowane przez bibliotekę na tę akcje. Wspólnie w tematach ekologicznych uczyliśmy się poprzez ruch i zabawę. Na pewno było sportowo, ekologicznie, regionalnie i edukacyjnie… a o to przecież nam chodziło, przygotowując tę kampanię.

Drugim partnerem, na którego mogliśmy liczyć w tym dniu była Szkoła Podstawowa nr 6 w Chrzanowie. Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu w tematy ekologiczne dyrektora Marka Gancarczyka, piknik odbył się na terenie wokół szkoły. To właśnie ta szkoła od trzech lat włącza się aktywnie w Tydzień Zrównoważonego Transportu i akcję edukacyjną „Biblioteka na dwóch kółkach”, mądrze realizując przy tym, w tematach ekologicznych hasła misyjne szkoły m.in. rozwijanie talentów uczniów, atrakcyjne działania pozalekcyjne, czy też wspieranie poglądu, że kształcenie jest procesem trwającym całe życie. Jako oficjalny partner w roku 2013 szkoła wsparła przedsięwzięcie udostępniając infrastrukturę szkoły na potrzeby pikniku edukacyjnego w tematyce zachowań proekologicznych. Udał nam się rajd, udał się nam także piknikowy happening biblioteczny.

A co jeszcze w programie kampanii do 22.09? – proponować będziemy dla uczniów chrzanowskich szkół grę ekologiczną „Złoty środek”, przez cały tydzień młodzież pracować będzie w bibliotece na warsztatach ekologicznych „Zielona Planeta”, będą warsztaty plastyczne dla dzieci, a dla dorosłych prezentacja multimedialna „Rowerem po Europie” chrzanowskiego cyklisty, miłośnika roweru i pasjonata zrównoważonego transportu, w naszym regionie i nie tylko. Opowie o swoich podróżach rowerem po trasach turystycznych Europy. A na zakończenie - edukacji cd – na chrzanowski rynek zapraszamy wszystkich, którzy kochają rowery i sport rowerowy. 19.09 o godz. 10.30 odbędzie się pokaz akrobacji rowerowych – wielkie rowerowe show Piotra Sońty. Dodatkowo kampanii towarzyszyć będzie wystawa Bicykle i cykliści – trochę historii ze zbiorów Muzeum Regionalnego Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu.

Nasze akcje ekologiczne w temacie zrównoważonego transportu to edukacja i zachęta do czynnego spędzania wolnego czasu. Przybliżamy uczestnikom akcji zasady bezpiecznego poruszania się na drodze, uświadamiamy wagę ochrony naszej regionalnej przyrody, zapoznajemy z turystycznymi i krajobrazowymi walorami Ziemi Chrzanowskiej. Ta kampania to wspólna integracja i zabawa.
Na koniec nie sposób nie wspomnieć o sponsorach nagród: dziękujemy Chrzanowskiemu Centrum Rowerowemu Autobike (dodatkowy serwis rowerowy na trasie), Bowling Club w Chrzanowie i Rafinerii Trzebinia.

Olga Nowicka, MBP Chrzanów, Dział Promocji

Komentarze   
0 #1 czytelnik 2013-09-20 22:34
Pierwsze zdanie - raczej ogólnoeuropejsk a, a nie ogólnopolska!
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.