W dniach 4-6 czerwca br. podczas Dni Chrzanowa będą zbierane pieniądze dla poszkodowanych przez osuwiska w gminie Lanckorona - zbiórkę prowadzić będą harcerze oraz uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 2 w Chrzanowie. 
Burmistrz Miasta Chrzanowa wydał także zezwolenie dla Komitetu organizacyjnego z siedzibą w Chrzanowie ul. Kolonia Stella 19/4 na przeprowadzenie zbiórki w ramach akcji "Pomoc dla Emilki", w dniu 6 czerwca 2010 r.


APEL O POMOC DLA OSÓB POSZKODOWANYCH W GMINIE LANCKORONA

Na terenie Gminy Lanckorona powiat: wadowicki, woj: małopolskie wskutek długotrwałych opadów powstały bardzo groźne osuwiska o znacznym obszarze. W rejonie osuwiska w miejscowości Podchybie, Izdebnik uległo całkowitemu zniszczeniu - zawaleniu 3 budynki w tym: dwa budynki mieszkalne i 1 warsztat stolarski. Uszkodzonych jest 11 budynków mieszkalnych, 8 budynków gospodarczych, które posiadają liczne pęknięcia i w każdej chwili mogą ulec zawaleniu.

W miejscowości Lanckorona przysiółek Laśnica w rejonie powstałego osuwiska zniszczeniu uległo 30 budynków w tym: 13 budynków mieszkalnych, 13 gospodarczych, 3 warsztaty stolarskie oraz budynek OSP. Budynki są bardzo popękane, w każdym przypadku jest silnie naruszona konstrukcja budynku. Grożą zawaleniem. Osuwisko w miejscu uszkodzonych budynków bez przerwy powiększa swoje rozmiary, powstają nowe głębokie szczeliny, tąpnięcia i przesuwające się zwały ziemi.

W miejscowości Skawinki w rejonie przysiółka Godnówka w obrębie osuwiska zagrożonych jest 7 budynków wraz z zabudowaniami gospodarczymi. Zwały ziemi ze zbocza obsuwają się i mogą zawalić poniżej usytuowane budynki.

Na wymienionych terenach zniszczone zostały sieci wodociągowe, linie elektryczne, sieć gazowa. Zniszczeniu uległa infrastruktura drogowa.
Ewakuowano 31 rodzin, ewakuacja nadal trwa. Zniszczenia znacznie się powiększają.
W związku z katastrofalną sytuacją zwracamy się o pomoc dla mieszkańców Gminy Lanckorona.
Konieczna jest woda pitna, żywność dla osób ewakuowanych i poszkodowanych. Niezbędny jest drobny sprzęt (łopaty, kilofy, kopaczki, miotły, taczki, latarki). Potrzebne będą materiały budowlane i środki finansowe w celu odbudowy zniszczonych budynków.

Pomoc będzie bardzo cenna, za co z góry serdecznie dziękujemy.

Wójt Gminy
Zofia Oszacka

Kontakt:
Urząd Gminy Lanckorona
34-143 Lanckorona
ul. Krakowska 473
tel: 33 876 35 95, fax: 33 876 35 69informacja UM Chrzanów