Dziś w dwóch chrzanowskich liceach odbyła się próbna matura z języka polskiego. Uczniowie przystąpili dziś do testowego egzaminu na poziomie podstawowym. Zapytaliśmy maturzystów o ich refleksje po wyjściu z egzaminu. Wśród uczniów panowały optymistyczne nastroje.
- Pytania wydawały się proste, ale zawsze jest stres, że odpowiedzi nie wpiszą się w klucz - mówi Żaneta Dziedzic z II LO im. K.K. Baczyńskiego.
- Tekst źródłowy był łatwy, o ludobójstwie - dodaje Julita Augustyn. W drugiej części egzaminu obydwie dziewczyny wybrały "Przedwiośnie" jako temat wypracowania.
- Niedawno omawialiśmy na lekcjach języka polskiego właśnie tę lekturę, więc było nam łatwo - przekonują maturzystki.
Tegoroczna matura próbna realizowana jest przez szkoły w ramach współpracy z wydawnictwem "Operon".
- Matury te organizuje "Operon" - mówi Bożena Bierca, dyrektor I LO im. S. Staszica. - Wydawnictwo przesyła nam tyle egzemplarzy, ile zamówimy - dodaje pani dyrektor. We wtorek maturzyści zdają język polski, w środę - matematykę. W czwartek zmierzą się z językiem obcym, zaś piątek jest dniem zdawania dowolnie wybranego przedmiotu.
Język polski nie okazał się trudny. W części pierwszej maturzyści sprawdzani byli z umiejętności rozumienia tekstu. Po przeczytaniu artykułu Adama Krzemińskiego "Słownik zabijania" musieli odpowiedzieć na 15 pytań dotyczących tekstu. Nauczyciele klucz egzaminacyjny otrzymają dopiero jutro, ale poprosiliśmy Iwonę Ochodek - Szpak, polonistkę z II LO w Chrzanowie o komentarz "na gorąco".
- Tekst był współczesny, absolutnie na czasie - mówi nauczycielka. Zdaniem uczniów najwięcej problemów sprawiło pytanie nr 13. Trzeba było określić formę gramatyczną czasownika "wydaje się". Uczniowie w większości przypadków byli w kropce.
-W liceum program języka polskiego jest nieco okrojony jeśli chodzi o zagadnienia gramatyczne. Nacisk kładziony jest głównie na literaturę, ale trzeba podkreślić , że gramatyki uczniowie uczą się już w szkole podstawowej i gimnazjum - tłumaczy polonistka.
Druga część, czyli wypracowanie również nie było dla uczniów zaskoczeniem. Pierwszy temat dotyczył postaci z innych światów. Na podstawie fragmentów "Makbeta" Williama Shakespeare'a i "Nie - boskiej komedii" Zygmunta Krasińskiego należało przedstawić, jaką funkcję pełnią postaci fantastyczne. Drugi temat dotyczył "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Poloniści są zgodni co do tego, że dla przeciętnego ucznia taka matura była prosta do zdania. Ostrzegają jednak, że tak proste zadania egzaminacyjne mogą sprawić, że uczniowie spoczną na laurach, uznając, że nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Tymczasem w maju może czekać ich niemiła niespodzianka.
Przyszłe maturzystki z II LO w Chrzanowie. Od lewej: Julita Augustyn, Żaneta Dziedzic, Marzena Paszcza i Katarzyna Pierzynka.