Jak skonstruowany jest teleskop Hubble’a? Czy Polacy produkowali własne procesory? Dlaczego powstało życie na ziemi? – między innymi na te pytania odpowiadali absolwenci Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci w Dniu Młodego Naukowca zorganizowanym pod patronatem europosłanki Róży Thun.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Asnyka w Trzebini studenci Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci zaprezentowali w formie odczytu połączonego z pokazem multimedialnym swoje prace dyplomowe. Młodzi licencjaci to uczniowie w wieku od 9 do 12 lat, którzy dzięki swoim naukowym zainteresowaniom już teraz są znawcami takich dziedzin jak petrografia (nauka o skałach) czy instrumentoznawstwo.
Kilkudziesięciu słuchaczy wysłuchało w sumie pięciu odczytów prac: Anny Wiśniewskiej na temat badania kosmosu teleskopem Hubble’a, Mateusza Gaja o rodzajach i podziale instrumentów muzycznych, Macieja Bigaja, który opowiadał o powstaniu życia na ziemi, Wojciecha Różowskiego o procesorach i ich działaniu oraz Kacpra Tybora, który z ogromną pasją mówił o petrografii i swojej bogatej kolekcji minerałów. Wszystkie prace licencjackie trafiły do zbiorów MBP w Trzebini.
- Niezwykła różnorodność tematów prac, Wasza pracowitość i chęć poznawania świata pozwala stwierdzić już dziś, że to Wy jesteście naukową przyszłością Europy! – napisała posłanka do Parlamentu Europejskiego Róża Thun w liście do młodych naukowców, który został odczytany przez asystenta Adriana Gaja.
Dzień Młodego Naukowca pod patronatem Róży Thun odbył się w ramach obchodów ogólnopolskiego Roku Marii Skłodowskiej – Curie i był drugą publiczną prezentacją prac studentów Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci. Młodych naukowców oraz słuchaczy gościła sala Mediateki Miejskiej Bibliotece Publicznej w Trzebini.
Na zdjęciu od lewej: Anna Wiśniewska, Gabriela Smółka - dział promocji MBP, Jolanta Różowska - prezes Uniwersytetu, Halina Henc - radna Trzebini, Maciej Bigaj, Kacper Tybor, Mateusz Gaj, Adrian Gaj - asystent Róży Thun, Wojciech Różowski, Marta Sikora - dyrektor MBP w Trzebini.
(Oprac. A. Gaj, foto: MBP w Trzebini)