Nie dla czadu – to rozpoczęta właśnie kampania Państwowej Straży Pożarnej mająca przeciwdziałać zatruciom tlenkiem węgla popularnie zwanego czadem. Do tego typu zatruć dochodzi najczęściej w okresie grzewczym.

- Każdego roku na terenie powiatu zdarzają się przypadki zatrucia tlenkiem węgla, te osoby potem bardzo długo wracają do pełni zdrowia – informuje starszy kapitan Wojciech Rapka, rzecznik PSP w Chrzanowie. Na szczęście w ostatnich latach były to tylko zatrucia, nie było przypadków śmiertelnych – dodał.

Strażacy każdego roku przypominają o zagrożeniu jakim jest czad oraz o tym w jaki sposób powstaje.

Tlenek węgla jest bezwonnym i bezbarwnym silnie trującym gazem. Jest niewyczuwalny dla człowieka. Do organizmu dostaje się przez drogi oddechowe. Ponad 200 razy szybciej od tlenu miesza się z hemoglobiną. Utrudnia w ten sposób dostarczanie tlenu do mózgu i innych narządów co może powodować nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć.

Najczęstszymi powodami powstawania czadu jest brak odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu, nieszczelny lub uszkodzony komin czy niewłaściwe zamontowanie podgrzewacza wody.

Objawami zatrucia są ból głowy, zawroty głowy, ogólne zmęczenie, duszność, trudnościami z oddychaniem, oddech przyspieszony, nieregularny, senność, nudności. Zaczadzonej osobie trzeba natychmiast zapewnić dopływ świeżego powietrza np. przez wyniesienie na świeże powietrze. Jeżeli poszkodowana osoba nie oddycha należy przeprowadzić sztuczne oddychanie i masaż serca. Trzeba wezwać pogotowie ratunkowe lub straż pożarną.

Szczegółowe informacje na temat zagrożenia jakim jest tlenek węgla. (kliknij aby pobrać)

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.