Nie dla czadu – to rozpoczęta właśnie kampania Państwowej Straży Pożarnej mająca przeciwdziałać zatruciom tlenkiem węgla popularnie zwanego czadem. Do tego typu zatruć dochodzi najczęściej w okresie grzewczym.
- Każdego roku na terenie powiatu zdarzają się przypadki zatrucia tlenkiem węgla, te osoby potem bardzo długo wracają do pełni zdrowia – informuje starszy kapitan Wojciech Rapka, rzecznik PSP w Chrzanowie. Na szczęście w ostatnich latach były to tylko zatrucia, nie było przypadków śmiertelnych – dodał.
Strażacy każdego roku przypominają o zagrożeniu jakim jest czad oraz o tym w jaki sposób powstaje.
Tlenek węgla jest bezwonnym i bezbarwnym silnie trującym gazem. Jest niewyczuwalny dla człowieka. Do organizmu dostaje się przez drogi oddechowe. Ponad 200 razy szybciej od tlenu miesza się z hemoglobiną. Utrudnia w ten sposób dostarczanie tlenu do mózgu i innych narządów co może powodować nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć.
Najczęstszymi powodami powstawania czadu jest brak odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu, nieszczelny lub uszkodzony komin czy niewłaściwe zamontowanie podgrzewacza wody.
Objawami zatrucia są ból głowy, zawroty głowy, ogólne zmęczenie, duszność, trudnościami z oddychaniem, oddech przyspieszony, nieregularny, senność, nudności. Zaczadzonej osobie trzeba natychmiast zapewnić dopływ świeżego powietrza np. przez wyniesienie na świeże powietrze. Jeżeli poszkodowana osoba nie oddycha należy przeprowadzić sztuczne oddychanie i masaż serca. Trzeba wezwać pogotowie ratunkowe lub straż pożarną.
Szczegółowe informacje na temat zagrożenia jakim jest tlenek węgla. (kliknij aby pobrać)