Pozostał jeszcze tydzień na tzw. samospis, czyli samodzielne wypełnienie przez Internet formularza w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Po tym czasie może nas spisać już wyłącznie rachmistrz.

Ogólnopolski spis trwa od 1 kwietnia do 30 czerwca 2011 roku. Jest to pierwszy spis powszechny od czasu, kiedy Polska stała się państwem członkowskim Unii Europejskiej.

Jak można przeczytać w prospektach informacyjnych GUSu, spis powszechny ma dostarczyć najbardziej szczegółowych informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno–społecznej i zawodowej, a także o społeczno–ekonomicznej charakterystyce gospodarstw domowych, rodzin oraz o ich zasobach i warunkach mieszkaniowych.

Część osób jest jednak zdecydowanie przeciwna spisowi. Uważają, że Państwo zadaje zbyt wiele szczegółowych pytań. Dotyczyć one mogą zarówno kwestii gospodarstwa domowego jak też wyznania, pracy, edukacji, migracji a nawet związku, w jakim obecnie się znajdujemy.

Spisu nie można uniknąć. Obowiązek udzielania odpowiedzi wynika z ustawy o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2011. Udzielenie odpowiedzi niezgodnych ze stanem faktycznym oraz odmowa udzielenia odpowiedzi pociągają za sobą skutki prawne. W wielu artykułach pojawiających się na ten temat mowa o karze pieniężnej nawet do 5 000 złotych.

Wedle statystyk przedstawionych przez GUS w badaniu pełnym do spisania pozostało jeszcze 2,5% populacji. W badaniu reprezentacyjnym do spisania pozostało 16,4 % wylosowanych mieszkań.
Z możliwości weryfikacji lub uzupełnienia swoich danych w samospisie internetowym skorzystało 9,3 % populacji.

Tymczasem u naszych południowych sąsiadów, Słowaków spis zakończył się wielką kompromitacją, jak poinformowała Informacyjna Agencja Radiowa.

Obywatele odmawiali udziału w badaniu, szczuli psami rachmistrzów lub darli formularze. Niektórzy rachmistrzowie rzucali pracę. Inni, na własną rękę, korygowali plany Urzędu Statystycznego, bo na mapach, które otrzymali, brakowało wielu domów i ulic. Słowacy masowo odmawiali wypełniania arkuszy statystycznych. Ich oburzenie wzbudzały zawarte w nich pytania o miejsce pobytu, wyznanie czy stan majątku. Wielu obywateli obawia się, że ich dane majątkowe trafią do urzędów skarbowych. Kwestię wyznania z kolei traktują jako sprawę osobistą. Przed rachmistrzami zamykano drzwi nawet całych osiedli. Zdarzały się przypadki ich pobicia.

W Polsce pomimo protestów nie dochodziło do takich sytuacji. Formularze spisowe znajdują się na stronie internetowej http://form.spis.gov.pl. Można je wypełniać do 16 czerwca.


Prawdziwy rachmistrz musi mieć ze sobą specjalny identyfikator z fotografią (© Tomasz Mateusiak, archiwum Polskapresse)

Komentarze   
0 #1 Sałatini 2011-06-09 18:54
Mądry naród słowacki. A ciekawe gdzie te nasze dane będą przechowywane?
Cytować
0 #2 Egzek-JKD 2011-06-10 12:05
Cały ten spis to jakaś paranoja...
Spisałem się przez internet chyba z miesiąc temu. Wczoraj moją żonę odwiedził rachmistrz i... powiedział do niej, że nie jestem spisany - więc mnie spisali (ba... nie było mnie w domu). Co to k**** ma znaczyć? To jakieś kpiny są chyba.
Cytować
0 #3 drHouse 2011-06-10 12:35
@ Egzek-JKD: Sztuka się liczy :D Pewnie im płacą od ilości.
Cytować
0 #4 Egzek-JKD 2011-06-10 14:41
Ja wiem... ale nie zostawię tego samopas.
Cytować
0 #5 zatopionq 2011-06-10 15:26
Egzek, miałam do spisania wczoraj osoby, które podobno spisały się same tydzień temu. Dla mnie było to nie zrozumiałe dlaczego ten pkt jest na moim terminalu. Ale co mogłam zrobić? Na szczęście osoby pozwoliły się spisać raz jeszcze. Nie winą rachmistrzów jest to, że muszą spisać kogoś kto dokonał samospisu tylko bałaganu jaki panuje w GUS-ie.

House, tak płacą nam od ilości spisanych osób. I to, że się śmiejesz, że sztuka się liczy najwyraźniej świadczy o tym, że nie wiesz ile nieraz wysiłku trzeba zrobić by kogoś móc spisać, a jak GUS co po chwile zmieniać próbuje warunki płatności. Poszukaj jakiegoś forum dla rachmistrzów a potem się zastanów co i jak piszesz.
Bo to co się dzieje od połowy maja ze spisem to paranoja, ale lepiej wyśmiewać niż wniknąć w sprawę głębiej...
Cytować
0 #6 Egzek-JKD 2011-06-10 15:33
Ale pomyśl:
- jedno to, że spis podobno zawierał jakieś błędy (jednak na koniec spisu nic się nie wyświetliło) - tylko szkoda, że kur... nikt o ty znać nie daje.
- drugie, jak rachmistrz mógł mnie spisać skoro mnie w domu nie było? A żona wszystkich danych nie ma.
Ja mam za nimi latać? Teraz muszę dzwonić do urzędu miasta z pytaniem Czy naprawdę już mój spis jest zamknięty, czy jeszcze czegoś brakuje (np. informacji o moim mieszkaniu...). Kura wodna, taki obornik to ja mam gdzieś...
- trzecie, jakim prawem ten rachmistrz teraz dostanie pieniądze za to "że mnie spisał" jeżeli to nie jest prawdą?
Cytować
0 #7 drHouse 2011-06-10 15:37
@ zatopionq: Raczysz żartować? Ile wysiłku kosztuje spisanie kogoś bez niego? :D Z tego co zrozumiałem, Egzeka spisali pod Jego nieobecność. A no tak, trudność polega na wymyśleniu danych tak żeby przegięcia nie zrobić bo się w GUSie połapią i kasy nie wypłacą.
Cytować
0 #8 Ancyśka. 2011-06-10 16:17
Sprawa wygląda tak, że NIE ma obowiązku abyśmy ankiety przeprowadzali osobiście z respondentem, wystarczy jeśli jest jeden reprezentant rodziny.
Egzek nie przesadzaj z tym, że żona wszystkich danych nie ma, bo chyba wie jaki masz stan cywilny, poziom wykształcenia czy narodowość ;-) resztę danych mamy na urządzeniach, czyli pesel, data urodzenia itp. Nie musisz także dzwonić do urzędu, chyba że nie masz w życiu ważniejszych problemów niż kwestia zamknięcia Twojej wspaniałej ankiety.
Generalnie to nie przesadzajcie,b o toczycie piane o kwestię naprawdę mało istotną ;-) Ale to chyba polska natura by szukać problemów i wrogów na siłę. Pozdrawiam, czekam na lincz :P
Cytować
0 #9 Egzek 2011-06-10 16:22
Tak mówisz... a ja się dowiedziałem, że spis nie jest zakończony, bo brakuje kilku rzeczy. No i co Ty na to? To jednak jest coś nie tak...
Cytować
0 #10 Ancyśka. 2011-06-10 16:24
No i co? Twój to problem czy GUSu? Sorry, ale to oni za to kasę mają, więc nie rozumiem po jaką cholerę wychodzisz przed szereg ;-) Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu :-)
Cytować
0 #11 zatopionq 2011-06-10 17:47
Egzek, a co powiesz na coś takiego: http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-przez-bledy-gus-bedzie-spisywal-jeszcze-raz,nId,342176
Było o tym głośno i sama się zastanawiam jak ludzie reagują na to - o czym się dowiem w przyszłym tygodniu bo taki jeden dom dostałam.
Ankiety zamykają dyspozytorzy. Przy ankiecie pełnej (krótkiej) jeśli odpowiada inna osoba niż wylosowany respondent mamy obowiązek zapytać o numer telefonu do tej osoby lub wpisanie imienia i nazwiska a także nr telefonu - by zweryfikować dane i zamknąć ankietę.
Nie zabijaj posłańca - rachmistrz nie jest winny zamieszania jakie jest na górze w GUS-ie z ankietami. On tylko robi to co dostanie na urządzenie i wierz mi, czasem dla głupich 2zł pokonuje się sporo kg by rzetelnie przeprowadzić spis. Więc zamiast narzekać to ciesz się, że ktoś się pofatygował do Twojego domu, bo równie dobrze mógł to olać i sam sobie wypełnić ankietę - bo niestety takie sytuacje w naszym kraju się zdarzają ale to już zupełnie inna historia.

I tak jak napisała Ancyśka, nie ma obowiązku odpowiadać osobiście, może to zrobić ktoś z rodziny. Co do dzwonienia do UM to także się z nią zgadzam. Tam już mają zamieszanie przez informację o karaniu za odmowę, bo nikt nie dodał, że tyczy się to osób, które odmawiaja spisu albo go utrudniają jak przychodzi rachmistrz.
Cytować
0 #12 Egzek 2011-06-12 03:19
Widocznie jestem gorszy od faszysty :P Jak będziemy wszystko puszczać "płazem" to nigdy ludzie się nie nauczą...
Cytować
0 #13 erni 2011-06-13 02:32
http://stopsyjonizmowi.wordpress.com/2011/03/21/liczenie-baranow-czyli-spis-powszechny-w-uk/

tyle w temacie
Cytować
0 #14 orzeu 2011-06-13 14:09
erni, nie slyszalem, zeby w Polsce spis przeprowadzal lockheed martin, przeoczylem cos?
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.

Joomla SEF URLs by Artio