Podtopienia występują praktycznie na wszystkich gminach i powiatach na terenie Województwa Małopolskiego. Alarm powodziowy ogłoszony został na terenie 80 gmin. Do wtorku, 18 maja, (godz. 700) wydano ponad 370 tys. sztuk worków na piasek. Cały personel techniczny Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych bierze udział w akcji przeciwpowodziowej.

Intensywne opady deszczu, jakie nawiedziły Województwo Małopolskiego w dniach 15 – 17 maja spowodowały katastrofalne przepływy wód, których wynikiem są awarie obiektów hydrotechnicznych (rozmyte wały przeciwpowodziowe) oraz liczne podtopienia zabudowań gospodarczych i infrastruktury technicznej (drogi). Doszło do przerwania lub uszkodzenia obwałowań na siedmiu odcinkach:

Sytuacja aktualna - wejdź na stronę główną Chrzanowski24.pl i zobacz najnowsze wiadomości



· Rzeka Uszwica w miejsc. Szczurowa Gmina Szczurowa powiat brzeski
· Rzeka Stradomka w miejsc. Łapanów Gmina Łapanów powiat bocheński
· Rzeka Skawinka w miejsc. Radziszów Gmina Skawina powiat krakowski
· Potok Dankówka w miejsc. Jawiszowice Gmina Brzeszcze powiat oświęcimski
· Rzeka Upust w miejsc. Zabrnie Gmina Szczucin powiat dąbrowski
· Rzeka Ulga w miejsc. Rzezawa Gmina Rzezawa powiat bocheński
· Potok Zygodówka w miejsc. Woźniki Gmina Tomice powiat wadowicki
· Rzeka Wisła w miejsc. Piotrowice Gmina Koszyce powiat proszowicki

W wyniku podtopienia spowodowanego przerwaniem wału w dalszym ciągu nie działa przepompownia melioracyjna w Jawiszowicach. Następuje bardzo duży napływ wody na przepompownie w Niedarach gmina Drwinia powiat bocheński oraz Wola Rogowska gmina Wietrzychowice powiat tarnowski.

W chwili obecnej podtopienia występują praktycznie na wszystkich gminach i powiatach na terenie Województwa Małopolskiego. Podtopione są zabudowania mieszkalne i gospodarcze jak i obiekty infrastruktury technicznej (drogi, mosty, kanalizacja). Obecnie alarm powodziowy ogłoszony został na terenie 80 gmin. W dalszym ciągu trwają całodobowe dyżury pracowników funkcyjnych oraz całodobowe dyżury w magazynach przeciwpowodziowych. Do chwili obecnej wydano ponad 370 tys. szt. worków na piasek. Cały personel techniczny MZMiUW bierze udział w akcji przeciwpowodziowej.



W dyspozycji magazynowej pozostaje jeszcze około 650 tys. worków oraz 4 szt. pompy typu CALPEDA oraz 1 szt. Łukopompa. Zgodnie z ustaleniami do dyspozycji Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie znajduje się 66 szt. łodzi ratunkowych (2 szt. zabezpieczono do dyspozycji Gminy Bochnia).

Z uwagi na sytuację powodziową na terenie powiatu brzeskiego, na przepompownię w miejscowości Kwików został dostarczony agregat prądotwórczy dużej mocy jako zapasowe źródło zasilania energetycznego. Dodatkowo skierowano 2 szt. agregatów pompowych z Państwowej Straży Pożarnej na przepompownie Zabrnie II w celu dodatkowego zwiększenia wydajności pompowni. Ponadto na przepompownie Natków skierowano brygadę 20 strażaków wraz z rękawami przeciwpowodziowymi w celu ochrony tego obiektu. W nocy z dnia 17 na 18 maja zakończono montaż ścianek mobilnego systemu przeciwpowodziowego na lewym i prawym wale przeciwpowodziowym rzeki Wisły w rejonie Starego Miasta w Krakowie.

Działania podjęte przez MZMiUW w Krakowie:

1. W dniu 14 maja wprowadzono dyżury telefoniczne pracowników funkcyjnych.

2. W dniu 16 maja rano uruchomiono całodobowe dyżury w magazynach przeciwpowodziowych obowiązujące do odwołania. Na bieżąco wydawany jest sprzęt i materiały (głównie agregaty pompowe i worki na piasek) ze wszystkich magazynów.

3. Do godz. 900, 17 maja wydano ponad 140 tys. szt. worków na piasek i 15 pomp o dużej wydajności. Cały personel techniczny MZMiUW bierze udział w akcji przeciwpowodziowej. W dyspozycji magazynowej pozostaje jeszcze 880 tys. worków.

4. W dniu 17 maja, z uwagi na istniejące prognozy hydrologiczne przygotowywano łodzie ratunkowe do dyspozycji Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. Został również przygotowywany mobilny system przeciwpowodziowy do montażu na wałach przeciwpowodziowych w rejonie Starego Miasta w Krakowie. Z uwagi na sytuację powodziową na terenie powiatu brzeskiego, na przepompownię w miejscowości Kwikowie został dostarczony agregat prądotwórczy dużej mocy jako zapasowe źródło zasilania energetycznego. Ponadto na przepompownie Natków skierowano brygadę 20 strażaków wraz z rękawami przeciwpowodziowymi w celu ochrony tego obiektu. W ciągu dnia wydano kolejne 20 szt. agregatów pompowych dużej wydajności oraz 200 tys. szt. worków.

5. Dokonano rozeznania możliwości szybkiego zakupu dodatkowych worków i stwierdzono, że istnieje taka możliwość z jednodobowym wyprzedzeniem.

informacja: Komunikaty Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego
zdjęcia. Łukasz Jeska, okolice Gromca gmina Libiąż