Policja skontrolowała miejsca przeznaczone do kąpieli w ramach akcji Bezpieczne Wakacje

2 min czytania

Wraz z rozpoczęciem wakacji policja rozpoczęła w powiecie akcję Bezpieczne Wakacje.

Celem akcji jest sprawdzenie miejsc letniego wypoczynku dzieci, młodzieży i dorosłych. Kontrole obejmują miejsca przeznaczonych do kąpieli, które znajdują się na terenie powiatu chrzanowskiego ( w powiecie nie ma żadnego kąpieliska).

Chrzanowscy policjanci wspólnie z prezesem chrzanowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, oficerem operacyjnym z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie, oraz funkcjonariuszami Komisariatu Wodnego w Krakowie dokonali kontroli Plaży Miejskiej Zalewu Chechło w Trzebini, Ośrodka Rekreacyjnego Balaton w Trzebini, Basenu Letniego LCK w Libiążu oraz Basenu Letniego Kąty w Chrzanowie.

Kontroli poddano także służby ratownicze. Akcja miała na celu sprawdzenie prawidłowego oznakowania stref kąpielisk, środków łączności, sprzętu medycznego pierwszej pomocy, wyposażenia ratowników oraz łodzi w sprzęt ratunkowy.
Sprawdzono zabezpieczenie przeciwpożarowe w szczególności w zakresie dróg dojazdowych jak również sprawdzono trzeźwość ratowników w miejscu ich pracy.

Cieszy fakt, że drobne nieprawidłowości ujawnione w ramach kontroli zostały niezwłocznie usunięte - mówi po akcji Robert Matyasik z chrzanowskiej Komendy Powiatowej Policji.

Policja ponadto przypomina, aby bezpiecznie korzystać z miejsc przeznaczonych do kąpieli należy wziąć pod uwagę kilka rad i wskazówek:

  • Kąpiemy się tylko w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych. Stosujemy się do regulaminu miejsc przeznaczonych do kąpieli, poleceń ratowników, oraz znaków informacyjnych i ostrzegawczych.

  • Nie zakłócamy wypoczynku i kąpieli innych osób, a przede wszystkim: nie krzyczymy, nie popychamy się, nie zaśmiecamy terenu.

  • Nie wchodzimy do wody, gdy przed chwilą zjedliśmy posiłek.

  • Nie wskakujemy do wody, gdy jesteśmy rozgrzani grą w piłkę lub dłuższym opalaniem.

  • Korzystamy z okryć głowy i okularów przeciwsłonecznych przy dłuższym przebywaniu na słońcu.

  • Wchodzić do wody wbrew zakazom ratownika oraz w czasie, w którym wywieszona jest flaga czerwona.

  • Niszczyć urządzeń i sprzętu miejsc przeznaczonych do kąpieli.

  • Kąpać się w ujęciach wody pitnej, stawach hodowlanych, basenach przeciwpożarowych, gliniankach i stawach.

  • Skakać do wody na głowę nie znając głębokości wody i jej dna.

  • Woda nawet ta pozornie najspokojniejsza jest groźnym i niebezpiecznym żywiołem. Większość utonięć jest rezultatem lekkomyślności ludzi, korzystania z kąpieli w miejscach niestrzeżonych. Nasze bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych.

Autor: Tomasz Jeska