Ruszyła kwalifikacja wojskowa. Przed powiatowymi komisjami lekarskimi stanie 3379 młodych ludzi z powiatów oświęcimskiego, chrzanowskiego i wadowickiego. Kwalifikacja jest obowiązkowa. Uchylający się od niej będą doprowadzeni przez policję.
Kwalifikacja wojskowa zastąpiła w 2009 roku znienawidzony pobór do wojska. Zmiana nazewnictwa nie zwalnia z obowiązku poddania się weryfikacji. Są nią objęci przede wszystkim młodzi mężczyźni, którzy urodzili się w 1992 roku. Przed komisją lekarską muszą stawić się również mężczyźni, którzy dotąd unikali poboru.

- W powiecie chrzanowskim osób ze starszego rocznika jest 90 - wyjaśnia kpt. Cezary Pązik, rzecznik Wojskowej Komendy Uzupełnień w Oświęcimiu. - W powiecie wadowickim takich osób jest 68, a w oświęcimskim 76. Mówimy o osobach, które dostały wezwanie, jednak do zakończenia kwalifikacji ich liczba może się zmienić, bo zdarza się, że osoby dopisują się do listy - dodaje.

Kwalifikacja wojskowa odbywa się w ten sam sposób jak pobór. Komisja lekarska określa stan zdrowia i przyznaje kategorię wojskową. Osoba, która nie chce służyć w armii zawodowej, przenoszona jest do rezerwy.

- Właściwie nie mam nic przeciwko służbie wojskowej, ale dla tych, którzy chcą - mówi Leszek Mazurkiewicz z Libiąża. - Ja akurat nie chcę, lecz gdyby zaszła konieczność, to czemu nie. Jestem zdrowy, więc nie widzę problemu - dodaje.

Wśród zapytanych przez nas osób, które wczoraj poddały się weryfikacji, żadna nie marzy o karierze wojskowej.

Nie kusi ich mundur, stała i dobrze płatna posada anu też mieszkanie.

- Dyscyplina to nie dla mnie - mówi Mikołaj Buczek z Oświęcimia. - Musiałem tu dzisiaj przyjść, ale to formalność. Zamiast do wojska, wolę iśc na studia.

Kwalifikacja wojskowa w powiatach oświęcimskim i wadowickim potrwa do 29 czerwca, w chrzanowskim do 14.


Leszek Mazurkiewicz z Libiąża stanął przed komisją lekarską (fot. © Magdalena Łysak)

Rozmowa z kpt. Cezarym Pązikiem

Nie ma poboru, zasadniczej służby wojskowej, po co więc te kwalifikacje?
Kwalifikacja wojskowa odbywa się na wniosek starostwa, ale wojsko musi wiedzieć, na kogo może liczyć na wypadek wojny. Podczas kwalifikacji oceniany jest stan zdrowia i przydatność do służby wojskowej. Nadal obowiązują cztery kategorie. A - zdolny do służby wojskowej, B - czasowo niezdolny, D - niezdolny w czasie pokoju, E - niezdolny w czasie wojny.

Jakie konsekwencje grożą za niestawienie się przed komisją lekarską?
Osoba, która nie stawiła się na kwalifikacji, może być doprowadzona na nią przez policję, a po jej zakończeniu ukarana grzywną, a nawet ograniczeniem wolności.

 


Tekst: Monika Pawłowska