Na odcinku Rudawa - Zabierzów ruch pociągów odbywa się jednym torem. Uszkodzeniu uległy podkłady, przejazd kolejowy i inne fragmenty torowiska.

Jak zdołaliśmy się dowiedzieć awaria na wspomnianym odcinku spowodowana została prawdopodobnie przez skład techniczny, który ciągnął za sobą ciężki element uszkadzając po drodze całe fragmenty trasy, przemieszczając podkłady i płyty. Zniszczenia ciągną się na odcinku kilku kilometrów.

W tym momencie opóźnienia pociągów jadących zarówno w stronę Krakowa jak i Katowic w związku z awarią sięgają minimum 30 minut - na ten czas zaleca się korzystanie z komunikacji autobusowej lub busów.

Jak w poniższym komentarzu doniósł nasz użytkownik Marek: tor szlakowy numer 1 Rudawa - Zabierzów: na długości około 3 km uszkodzone podkłady, uszkodzone mostownice na moście, uszkodzone 2 rozjazdy w stacji Zabierzów w wyniku wykolejenia na szlaku maszyny MATISA do mechanicznej wymiany nawierzchni. Naprawa toru potrwa około 2 tygodnie. Przyczyny wypadku bada komisja powypadkowa.

Zdjęcia zniszczeń spowodowanych przez pociąg (zrobione 15.09.2010):

Widać wyraźne uszkodzenia przejazdu kolejowego, przestawione i połamane płyty.

Kilka godzin później płyty zostały wymienione na nowe.Rozszarpane blachy na mostku nad rzeczką.

Co kawałek widać też rozłupane podkłady.

fot. PKP w Krzeszowicach