Sezon zimowy Przewozy Regionalne rozpoczynają już w najbliższą niedzielę, 11 grudnia. Tego dnia zmieni się rozkład jazdy pociągów. Dobrych informacji nie mamy dla pasażerów, którzy z powiatu chrzanowskiego podróżują do stolicy województwa. Na trasie z Oświęcimia do Krakowa niektóre kursy zostaną rozcięte i trzeba będzie przesiąść się w Trzebini.

Takie rozwiązanie dodatkowo wydłuży, i tak już długi, czas przejazdu. Wszystkiemu winne remonty.
- Takie posunięcie podyktowane jest pracami modernizacyjnymi - informuje Barbara Węgrzynek, rzecznik prasowy Przewozów Regionalnych w województwie małopolskim. - Musieliśmy dostosować rozkład do wymogów Zarządcy Infrastruktury Kolejowej PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i nie było innej możliwości, jak tylko zakończyć bieg niektórych pociągów w Trzebini - dodaje rzeczniczka. Planowo remonty powinny się zakończyć do 9 stycznia 2012. Później Przewozy Regionalne chcą powrócić do dawnego układu trasy. Pasażerowie, wsiadający w Chrzanowie nie będę musieli ponosić dodatkowych kosztów i kupować drugiego biletu. Od czasu, gdy Chrzanów został włączony w III strefę aglomeracyjną Krakowa na jednym bilecie można podróżować przez sześć godzin.

Trasa Oświęcim - Trzebinia to jeden z najgorszych odcinków na terenie całego województwa. Stan torów jest tak zły, że średnia prędkość pociągu z Trzebini do Oświęcimia wynosi 33 kilometry na godzinę. - W drugą stronę jest jeszcze gorzej, bo z Oświęcimia do Trzebini pojedziemy w tempie 24 kilometry na godzinę. To jedna z najniższych prędkości - mówi Barbara Węgrzynek.

Prędkość, jaką osiągają pociągi na trasie Oświęcim - Trzebinia pozostawiają wiele do życzenia. Sprawny rowerzysta pokonałby ten odcinek szybciej. Wizję szybszej podróży zwiastują trwające właśnie remonty tras kolejowych. Do ich zakończenia pasażerom pozostaje jedynie życzyć cierpliwości.

Nowe rozkłady dostępne są już na stronie internetowej Przewozów Regionalnych: http://nowy.rozklad-pkp.pl