Urząd Wojewódzki ogłosił listy rankingowe na przebudowę dróg lokalnych - czyli schetynówki. Powiat olkuski i gmina Olkusz nie dostaną ani grosza. Honor ratuje powiat chrzanowski (dostanie pieniądze na dwie drogi) i gmina Wolbrom.

Drogi powiatu chrzanowskiego są na trzecim miejscu listy (ciąg dróg powiatowych w gminie Trzebinia, ul. Paderewskiego w Dulowej, ul. Łokietka w Karniowicach, ul. Jana Pawła II i ul. Ostra Góra w Psarach - dotacja 3 mln zł) i na siedemnastym (ul. Chrzanowska w Regulicach i ul. Prusa w Alwerni - 2 mln zł dotacji). Obydwie grupy mają duże szanse na dofinansowanie. W ubiegłym roku i w 2008 otrzymało je po 18 pierwszych dróg z ogłoszonej listy.

Powiat chrzanowski przoduje w staraniach o narodowe dotacje. - Powiatowy Zarząd Dróg w Chrzanowie złożył do tej pory 6 wniosków do Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych - przyznaje Klaudia Remsak ze starostwa powiatowego.

W 2008 roku powiat dostał 2,4 mln zł dotacji na ul. Grunwaldzką w Trzebini i na ul. Borowcową w Chrzanowie (dofinansowanie to 2,5 mln zł).

Droga z gminy Wolbrom, którą zakwalifikowano do remontu, znalazła się na miejscu 49 (tu dofinansowanie to 2 mln zł). Wyremontowane zostaną drogi w Wolbromiu i Łobzowie.

Gmina Wolbrom wnioski o dotacje na remonty dróg składała po raz trzeci. Za każdym razem z sukcesem. Niedawno zakończono przebudowę ul. Targowej, Armii Krajowej i Jagiellończyka w Wolbromiu. Rok wcześniej przebudowana był ul. Pompka, też w Wolbromiu.

- Na naszym przykładzie widać, że wnioski o dotacje ze schetynówek warto składać. Gdybyśmy nie spróbowali, nie mielibyśmy tylu odremontowanych dróg - podkreśla Ewa Barczyk z urzędu miasta w Wolbromiu.

Tej prostej prawdy nie znają w największej gminie powiatu olkuskiego - w Olkuszu. Tu w 2008 i 2009 roku co prawda starano się o dotacje, ale ich nie otrzymano. W tym roku po prostu poddano się i nie złożono wniosku.

Radny Łukasz Kmita dopytywał, dlaczego nie starano się o rządowe pieniądze. Odpowiedź była tyle szybka, co zaskakująca.

"W związku z faktem, iż w tej edycji Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych zwiększono szansę na objęcie dofinansowaniem z budżetu państwa projektów zakładających usunięcie szkód w lokalnej infrastrukturze drogowej, które powstały w wyniku tegorocznych powodzi lub osunięć ziemi spowodowanych opadami, wniosek złożony przez Gminę Olkusz nie miałby większych szans na dofinansowanie".

Inny tok myślenie przyjęły władze Bukowna. Gmina ma dużą szansę na 1,5 mln zł dotacji na drogę z Bukowna do Trzebini Sierszy. Jest na 35 pozycji. (Bukowno już dostało dotacje w dwóch poprzednich edycjach). Szansę ma także Chrzanów, który stara się o 1,5 mln zł na ul. Partyzantów i jest na 44 pozycji.

Dalej są Trzebina z ul. Matejki i Kamiennej - 2,3 mln zł (64 pozycja) i Babice, które liczą na 147 tys. na ul. Zamkową, ale są dopiero na 69 miejscu i mają małe szanse.

- Do 7 listopada samorządy mogą składać zastrzeżenia, co do oceny. Komisja powołana przez wojewodę małopolskiego, w skład której wchodzą przedstawiciele wojewody, marszałka, krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz policji rozpatrzy zastrzeżenia w ciągu kolejnych siedmiu dni, do 14 listopada - mówi Marek Wiśniewski z biura prasowego małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Ci, którzy w tym roku przegapili szansę na dotację połowy kosztów remontu drogi, mają czego żałować.

- W tym roku pieniądze na schetynówki rozdawane są ostatni raz - mówi Marek Wiśniewski z Urzędu Wojewódzkiego. Samorządy powinny podpisać umowy z wykonawcami do 31 marca 2011 r.


Pieniądze ze schetynówek w tym roku zostaną przyznane po raz ostatni. Nie wszyscy się na nie załapią.

 

Źródło:

Tekst: Małgorzata Gleń
fot. Przemysław Malisz