W powiecie oświęcimskim trzech urzędników poprosiło swojego przełożonego o urlop bezpłatny. Od 2007 roku nie pracuje dla starostwa Mirosław Wasztyl. Naczelnik wydziału inwestycji i rozwoju powiatu poprosił o urlop bezpłatny, gdy został zastępcą prezydenta Oświęcimia. Teraz, gdy został radnym powiatowym, przedłużył swoją nieobecność do 2014 roku. - Byłby to konflikt interesów - mówi Mirosław Wasztyl. - Jak każdy w takiej sytuacji, musiałem wybierać, albo praca w starostwie, albo mandat radnego. Wybrałem to drugie - dodaje Wasztyl.

Pod jego nieobecność obowiązki naczelnika pełni Andrzej Bibrzycki, były wójt gminy Oświęcim. Dlaczego na to stanowisko nie został rozpisany konkurs? Bo faktycznie stanowisko jest obsadzone, tyle tylko, że naczelnik.. jest na urlopie.

W 2006 roku o urlop bezpłatny poprosił również dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Oświęcimiu, Jerzy Mieszczak, wójt gminy Osiek. Po ostatnich wyborach poprosił o kolejne cztery lata bezpłatnego. I w tym przypadku obyło się bez konkursu, bo jego następcy tylko pełnią obowiązki zastępcy dyrektora.

Były starosta chrzanowski, Janusz Szczęśniak, dzięki bezpłatnemu urlopowi, gdy skończyło się jego urzędowanie, nie został bez pracy. Wrócił na stanowisko dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Trzebini. Przez cztery lata pełniąca jego obowiązki Ewa Jędrysik została teraz jego zastępczynią.

- Dzięki bezpłatnemu urlopowi miałem gdzie wrócić podkreśla Szczęśniak.

Teraz tę samą metodę stosuje Ilona Szczęch, zastępca wójta gminy Klucze. - Faktycznie mam urlop bezpłatny - przyznaje pani wójt. - Wzięłam go zgodnie z obowiązującym prawem. Wojciech Gleń, przewodniczący Związku Komunalnego Gmin Komunikacja Międzygminna w Olkuszu, także siedzi na dwóch stołkach. Jest urlopowanym pracownikiem starostwa powiatowego w Olkuszu.

Zwykli ludzie widzą jednak także złe strony takich udogodnień dla urzędników.

- Oni zwyczajnie blokują etaty. Ktoś chce być burmistrzem czy starostą, to niech nim zostanie, ale niech zwolni swoje stare miejsce pracy - uważa Józef Mizera z Olkusza. - Oni robią kariery, a tylu ludzi jest bez pracy. Dziwi się tym, co zastępują samorządowców i nie protestują. - Cztery lata tyrają za kogoś i co z tego mają? Przychodzi taki czas, że muszą spuścić głowy i zostać zwyczajnie zdegradowani.

Janusz Szczęśniak dzięki urlopowi nie został bez pracy.

Źródło:

Tekst: M. Pawłowska, M. Gleń
fot. archiwum Polskapresse/ Magdalena Balicka

Komentarze   
0 #1 OLA: 2011-01-13 14:07
No to nie jednego by wkurzyło- mają rację że głośno o tym się mówi , ale trzeba z tym coś zrobić?
Cytować
0 #2 adas 2011-01-13 14:17
To już jest KPINA z ludzi, w żadnej firmie by to nie przeszło tylko w publicznym urzędzie! :sad:
Cytować
0 #3 rudy 2011-01-13 15:39
Dokładnie. W normalnej firmie żaden pracodawca nie pójdzie na 4 letni bezpłatny urlop. Wprawdzie składek za pracownika nie płaci, ale trzeba na jego miejsce nająć inną osobę. W przypadku, gdy taki urlop faktycznie jest potrzebny (poważny wypadek, ciężka choroba czy inne tego typu problemy), faktycznie można tak zrobić. W momencie kiedy pracownik mówi: "idę robić gdzie indziej, ale wy trzymajcie mi posadkę bo jak mnie zwolnią to może wrócę", należy pracownikowi podziękować. To jest usilne trzymanie się stołków i powinno być prawnie zabronione!
Cytować
-3 #4 o zgrozo! 2011-01-14 18:50
Janusz Szczęśniak były starosta na "otarcie łez'' dostał jeszcze ekstra 30 tysięcy złotych odprawy!!! Teraz jest dyrektorem MGOKSIR Trzebinia i tnie koszty znaczy obcina wszystko aby przypodobać się nowemu burmistrzowi Trzebini. Natomiast były burmistrz Trzebini Adam Adamczyk dostanie uwaga! ponad 130 tysięcy odprawy też na "otarcie łez" i co Wy na to?!?
Cytować
0 #5 rudy 2011-01-16 01:02
To jest właśnie polska - dorwie się jeden z drugim do koryta i już od niego nie odejdą...
Cytować
0 #6 Ancyśka 2011-01-16 01:44
Emocjonujecie się wielkimi odprawami, ale nie wierze w cuda, że Wy zrezygnowalibyś cie z pieniędzy, które Wam się najzwyczajniej należą.( choć pewnie ktoś mi tu zaraz napisze,że oczywiście,że by oddał- a ja w bajki nie wierzę ;-))
Cytować
0 #7 Tygrysek 2014-04-30 12:59
No i mamy cudną Panią Ilonę, w gruncie rzeczy to jest nie w porządku takie zaleganie na stołku. Ale boimy się , boimy ze kadencja nie potrwa za długo. Bo to nie ta klasa co poprzedniczki.
Cytować
0 #8 Evelyne 2019-11-21 23:30
Therefore, people spend more day online.

Also visit my blog ... https://de.butterswelding.com/: https://De.Butterswelding.com/potency-cat-vigrax/
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.