http://www.tworek.pl/_img/porady/id40.jpg Mieszkańcy i wspólnoty mieszkaniowe powiatu chrzanowskiego mogą skorzystać z 45% dofinansowania na zakup i montaż kolektorów słonecznych. Taką możliwość daje umowa podpisana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z sześcioma bankami.

Umowa uruchomiła program dopłat do kredytów bankowych na zakup ekologicznych systemów grzewczych. Projekt skierowany jest do osób fizycznych, a także wspólnot mieszkaniowych, które nie są podłączone do sieci ciepłowniczej.

Gdzie udać się po dopłatę do kredytu?

Do programu przystąpiło 6 banków:

  • Bank Ochrony Środowiska S.A.
  • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
  • Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A.
  • Krakowski Bank Spółdzielczy
  • Mazowiecki Bank Regionalny S.A.
  • Warszawski Bank Spółdzielczy.

Decyzję o włączeniu dopłat do oferowanych produktów bankowych oraz o terminach ich uruchomienia podejmują dyrektorzy poszczególnych banków. Nastąpiło to już na początku sierpnia 2010 r. Część banków zadeklarowała jednak uruchomienie tych kredytów już w lipcu.

Kto i na jakich zasadach może skorzystać z dopłat do kredytów?

Z dopłat mogą skorzystać osoby fizyczne dysponujące prawem do nieruchomości oraz wspólnoty mieszkaniowe, których budynki nie są podłączone do sieci ciepłowniczej.

Dopłaty będą udzielane do kredytów zarówno na zakup, jak i montaż kolektorów słonecznych oraz aparatury niezbędnej do ich prawidłowego funkcjonowania. Beneficjenci mogą zatem liczyć na dofinansowanie kosztów sporządzenia projektu budowlano-wykonawczego, zakupu:
- kolektora słonecznego (płaskiego lub rurowego),
- nowego zasobnika wodnego,
- automatyki,
- aparatury pomiarowej i instalacji,
- ciepłomierza
oraz montażu zestawu.

Wysokość dopłaty z NFOŚiGW wyniesie 45% brutto kosztów poniesionych przez inwestora i będzie obliczana proporcjonalnie do kosztów nieprzekraczających 2.500 zł za metr kwadratowy powierzchni zainstalowanych kolektorów.

Procedura uzyskania kredytu z dopłatą NFOŚiGW:

  1. Należy zgłosić się do banku z wnioskami o udzielenie kredytu na zakup i montaż instalacji solarnej oraz o dopłatę z NFOŚiGW na spłatę 45% kapitału kredytu.
  2. Otrzymany kredyt można przeznaczyć na sporządzenie projektu, zakup kolektorów i niezbędnej aparatury oraz montaż instalacji.
  3. Aby otrzymać 45% dopłatę z NFOŚiGW, gdy instalacja będzie gotowa, musi zostać przeprowadzony jej odbiór techniczny przez uprawnionego do tego wykonawcę lub inspektora nadzoru budowlanego.
  4. Po przeprowadzeniu odbioru technicznego instalacji, wszystkie faktury za wykonanie projektu, zakup i montaż instalacji należy przedłożyć w banku.

UWAGA:

  • Inwestor nie może przedłożyć bankowi faktur datowanych przed terminem złożenia wniosku o dotację, a także protokołu odbioru datowanego przed podpisaniem umowy z bankiem.
  • Dotacja do kredytu stanowi przychód osoby fizycznej i podlega opodatkowaniu, o czym trzeba pamiętać przy sporządzaniu rocznego zeznania podatkowego.

Więcej informacji na temat dopłat można znaleźć na stronie internetowej NFOŚiGW - www.nfosigw.gov.pl

http://cache.daylife.com/imageserve/0drHbJSg6N2wk/610x.jpg
Zdjęcie: Kolektory słoneczne na dachu to darmowe ogrzewanie domu i ciepłej wody użytkowej przez cały rok.

Informacje UM Jaworzno http://www.jaworzno.pl/