Wczoraj w Dworze Zieleniewskich w Trzebini została podpisana umowa pomiędzy gminą Trzebinia a AGH w Krakowie. Na uroczystości obecne były najwyższe władze samorządowe, a ze strony uczelni rektor, Antoni Tajduś i prorektor Jerzy Lis.

Po co ta umowa? Chodzi głównie o współpracę przy opracowaniu projektów badawczych, organizacje szkoleń czy kursów na terenie gminy.

Burmistrz, Stanisław Szczurek liczy, że współpraca z AGH pomoże w rozwoju powstających stref ekonomicznych. Gmina opracowuje nową strategię rozwoju, chce rozwijać nowoczesny przemysł jednocześnie nie niszcząc walorów przyrodniczych.

- Naszą ambicją jest by do końca 2013 w gminie Trzebinia było przygotowanych 100 hektarów stref aktywności gospodarczej, w tym 20 hektarów specjalnej strefy przy autostradzie - przedstawiał plany Stanisław Szczurek, burmistrz Trzebini. Marzeniem jest by tam zaistniały firmy, które swoją obecnością zwrócą uwagę przejeżdżających autostradą i przyciągną kolejne – mówił podczas czwartkowego spotkania.

Choć umowa do niczego nie zobowiązuje, ani nie generuje żadnych kosztów ma w założeniu przynosić korzyści.

- Możemy pomóc Państwu wprowadzać nowoczesny przemysł, możemy wprowadzać tu nasze rozwiązania – mówił Antoni Tajduś rektor AGH. Nikt nie powiedział, że zakłady muszą być w Krakowie, mogą równie dobrze być na terenie Trzebini – zaznaczył.

Na AGH studiuje obecnie 36 tysięcy studentów co czyni ją największą uczelnią techniczną w Polsce. Rocznie akademię kończą setki specjalistów w różnych dziedzinach.

Warto zaznaczyć, że we wrześniu gmina podpisała umowę z Uniwersytetem Rolniczym, dotyczącą między innymi rewitalizacji Zalewu Chechło.


Burmistrz oraz przedstawiciele AGH podpisują umowę.

Komentarze   
0 #1 Mieszkaniec 2011-11-25 19:37
A burmistrz Chrzanowa na pomysł scalenie terenów inwestycyjnych nie wpadł... I zamiast tworzyć strefy aktywności gospodarczej, przyciągać inwestorów to jak tak dalej pójdzie będzie musiał patrzyć na agonię "ikony" chrzanowskiego przemysłu Fabloku...
Cytować
0 #2 splątani w sukces 2011-11-26 02:56
Rektor AGH ma plus minus tylu studentów, co Burmistrz Trzebini mieszkańców. Na uczelni Senat, w gminie Rada Miasta. Uczelnia Górniczo-Hutnic za rozwijająca się w nowych kierunkach, gmina po górnicza i po hutnicza szukająca nowych kierunków rozwoju. AGH w świecie znana jest jako nowoczesny Uniwersytet Nauki i Technologii. AGH posiada wiedzę i kontakty, gmina posiadać będzie unowocześnione tereny inwestycyjne i położenie przy autostradzie A4. Jest tylko jeden może problem. Innowacyjność. Trzeba mieć na uwadze, że AGH to podmiot wiedzy i inżynierii innowacji, aby mogła podążać za wyzwaniami, a nawet kreować przyszłość. Warto jednak może spróbować poczynić postępowego w przełożeniu na gminę to, co czyni postępowego AGH. To umowa wspólnej regionalne szansy.
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.