Już za cztery miesiące pacjenci Szpitala Powiatowego w Chrzanowie będą mogli czuć się bezpieczniej. Pracownicy wrocławskiej firmy Elektrotim rozpoczną budowę nowego lądowiska dla śmigłowców.

- Dotychczasowe miejsce dla helikopterów nie spełniało wymagań Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Loty i lądowania mogły odbywać się tylko w dzień i przy dobrej pogodzie - mówi Andrzej Cezar, zastępca dyrektora do spraw techniczno-eksploatacyjnych Szpitala Powiatowego w Chrzanowie.

Inwestycja, która ma kosztować blisko 700 tysięcy złotych, będzie spełniać wymagane standardy europejskie, a miejsce do lądowania wyposażone zostanie między innymi w nowoczesne światła naprowadzające, wskaźnik wiatru, a także w automatyczne oświetlenie miejsca do lądowania, które włączać i wyłączać będzie mógł pilot.

Jak zapewnia dyrektor Andrzej Cezar, do czasu powstania nowego lądowiska śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w dalszym ciągu będą lądować na starym miejscu. Nowe jest trochę dalej.

Budowa nowoczesnego lądowiska to nie jedyna inwestycja, która realizowana jest obecnie przy chrzanowskiej lecznicy. Oprócz problemów z dojazdem do szpitala związanych z budową ronda przy ulicy Topolowej od kilku miesięcy trwa modernizacja drogi dojazdowej do oddziału ratunkowego. Układane są chodniki dla pieszych, a także estakady. Pacjenci już teraz mają problem, by dostać się do rejestracji czy na oddział noworodków.

- Problem jest, bo trzeba nadrobić spory kawałek drogi, jednak wszystkie zmiany są potrzebne, by szpital stał się miejscem nowoczesnym i bezpiecznym - nie ma wątpliwości Elżbieta Arcab z Trzebini, jedna z pacjentek szpitala.

To nie koniec prac. W drugiej połowie sierpnia dyrekcja lecznicy zaplanowała remont głównego wejścia i zadaszenia nad nim. Zmodernizowane zostaną nie tylko schody, które od dobrych kilku lat są w fatalnym stanie, ale także podjazd dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich.

- Zdajemy sobie sprawę, że te prace remontowe mogą przeszkadzać pacjentom, jednak roboty prowadzone są w taki sposób, by utrudnienia były minimalne - podkreśla dyrektor Cezar.

Modernizacja estakady i lądowiska dla oddziału ratunkowego kosztuje blisko 3 miliony złotych. 85 procent tej kwoty pochodzi z dofinansowania z Unii Europejskiej. Pozostałe 15 procent to środki własne chrzanowskiego szpitala.

Dodatkowo w tym roku szpital wyda 6 milionów złotych na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego.

 

Andrzej Cezar, dyrektor ds. techniczno-eksploatacyjnych, cieszy się z postępu prac przy chrzanowskiej lecznicy (© fot. Paulina Łysak)

O lądowisku pisaliśmy już jakiś czas temu w osobnym artykule.

 


Tekst: Paulina Łysak