Wczoraj gmina Trzebinia przedstawiła pierwszy raz publicznie koncepcję parku miejskiego obejmującego dolinę rybną i teren Balatonu. Koncepcja obejmuje łącznie teren 32ha a inwestycja opiewa na kwotę ponad 12 milionów złotych.

Park miejski ma oferować rozrywkę dla wszystkich mieszkańców i przyjezdnych w różnym wieku. Całość ma być podzielona na dwie strefy funkcji. - Ma powstać strefa letnia i zimowa, ponieważ poza sezonem letnim Balaton zamiera – mówi Bogumiła Kłeczek, Referat Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta w Trzebini. Może powstać górka saneczkowo-narciarska przeznaczona raczej dla amatorów i dzieci, tor łyżwiarski oraz trasa do narciarstwa biegowego.

Cały projekt został podzielony na trzy etapy. Pierwszy z nich dotyczy ciągu ulicy rybnej, drugi terenów powyżej wyrobiska, trzeci tereny wokół lustra wody.


Publiczna prezentacja koncepcji zagospodarowania Balatonu.

Pierwszy etap rozciąga się od ulicy Św. Stanisława do ulicy Nowotki, objaśnia Bogumiła Kłeczek. Na tym terenie zaprojektowano kompleks boisk sportowych, skate park, tor dla rolkarzy, mini golf, a także ścieżka ekologiczna na której będzie można zobaczyć np. lęgowisko – wylicza atrakcje. 
Rozmieszczenie infrastruktury w tym etapie stoi jeszcze pod znakiem zapytania, ponieważ przez byłe stawy rybne przebiega gazociąg dużego przesyłu.

W drugim etapie powstaną w górnej części tarasy widokowe, kładka dla pieszych nad obecnym głównym wejściem na Balaton, górkę saneczkowo-narciarską wraz z wyciągiem narciarskim o długości 360 metrów w północnej części.

Podczas trzeciego etapu zagospodarowany zostanie teren na dole zakłada powstanie kolejnych wejść dla pieszych, ścianki wspinaczkowej miejsca dla wędkarzy i płetwonurków. Kąpielisko zostało by powiększone i od grodzone od reszty akwenu dwoma molami. W koncepcji zobaczymy też amfiteatr, jednak jak zaznaczyła Bogumiła Kłeczek nie jest to ostateczna wersja i rozważane jest powstanie tam jeszcze budynków w których mieściła by się sala konferencyjna i restauracja.

Nad projektem pracowało 18 projektantów z różnych branż, przeanalizowali w promieniu 30 kilometrów wszystkie akweny i znajdujące się przy nich atrakcje. W ten sposób starali się stworzyć jak najbardziej atrakcyjny projekt.

Mieszkańcy do 31 sierpnia mogą zgłaszać własne sugestie i uwagi do powstałej koncepcji.

Podczas pierwszej publicznej prezentacji projektu, która odbyła się 27 lipca 2011 r. o godz. 16.00 w UM Trzebinia padły pierwsze sugestie, dotyczyły zbyt małych parkingów, powstania placu zabaw dla dorosłych, brodziku z podgrzewaną wodą dla dzieci.

To już nie pierwsza koncepcja zagospodarowania terenu po wyrobisku czy ta ma szanse na wejście w życie?

Dokumenty związane z wstępnym projektem parku miejskiego (kliknij aby otworzyć):


Wstępny projekt parku miejskiego (kliknij aby powiększyć)

Uwagi, dotyczące przedmiotowego opracowania można składać do Urzędu Miasta Trzebini, z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej i adresu, oznaczenia części terenu, której uwaga dotyczy, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 sierpnia 2011 r.