W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na spędzenie starości w domach dla seniora. Te miejsca wydają być idealnymi, by nie dopadła takich ludzi samotność, bezsens życia czy nuda. Zamiast spędzać samotnie resztę życia w bloku na czwartym piętrze, wolą po prostu znaleźć się w odpowiednim miejscu, wśród wyjątkowych ludzi, z możliwością spędzania wolnego czasu na dziesiątki różnych sposobów, a to wszystko z zapewnieniem odpowiedniej opieki i leczenia.
W domach seniora odbywają się liczne zajęcia i spotkania, dzięki którym ludzie ci mogą w odpowiedni sposób spędzać czas, ciesząc się przy tym każdym niemal dniem. Jedną z form zajęć jest dogoterapia, która dzięki obecności odpowiednio wyszkolonego psa - może zdziałać cuda.
Czym jest dogoterapia?
Chcąc odpowiedzieć na to pytanie najprościej, jak tylko się da, należy zaznaczyć, iż jest to niezwykle wyjątkowa forma wspierania leczenia, która polega na kontakcie człowieka z psem, odpowiednio do tego wyszkolonym. Czworonogi pozwalają poprawić humor, wpłynąć na nastawienie, obudzić w człowieku pokłady ogromnej miłości. Leczenie, w którym pies staje się terapeutą, działa zarówno na ciało, jak również i umysł. Dogoterapia to zajęcia motywacyjne, w których to pies staje się motywatorem do działania. Zachęca on do wykonywania określonej pracy, do podjęcia wyznaczonych zadań. Pies potrafi być najlepszym przyjacielem człowieka, dlatego też w roli terapeuty sprawdza się wyśmienicie. Pozwala pracować nad swoimi emocjami, daje możliwość otwarcia się na innych, jest motywacją by robić coś, do czego inny człowiek nie byłby w stanie kogoś zachęcić. Dom dla seniora w Szczecinie www.wiejskieklimaty.net jest idealnym miejscem do tego, by taka dogoterapia miała tam właśnie miejsce. Psy pracują bowiem w różnych ośrodkach, począwszy od więzień, przez obiekty rehabilitacyjne, przez pracę z osobami niepełnosprawnymi, aż po właśnie kontakt z seniorami, którzy często czują się samotni, smutni, źli… Taki kontakt z psem okazuje się być wówczas jedyną deską ratunku i sposobem na to, by życie na nowo nabrało kolorów tęczy.
Jak wyglądają zajęcia z dogoterapii?
Każdy, kto bierze udział w dogoterapii, odbywa serię odpowiednich zajęć, którymi dowodzi osoba prowadząca takie spotkania. W trakcie wizyt psa w domu seniora, poznaje się budowę ciała psów, jego zwyczaje i zachowania. Dzięki współpracy z czworonogami, poprawiają swoją sprawność ruchową, ćwiczą swój zmysł dotyku, słuchu i wzroku. Wzmagają oni koncentrację uwagi, uczą się okazywania emocji i budowania silnych więzi z inną istotą. Pies bardzo często okazuje się być idealnym przyjacielem człowieka. W domu seniora, gdzie ludzie starsi potrzebują tej miłości jeszcze więcej, dogoterapia stanowi często doskonały wybór, na jaki stawiają dziś te najlepsze domy seniora. Wybierając więc takie miejsce, należy zwrócić uwagę czy w wachlarzu ofertowym i taka forma zajęć jest w ogóle dostępna.
Jakie są cele dogoterapii?
Nie każdy pies może brać udział w dogoterapii. Podstawą jest bowiem odpowiednie szkolenie, w którym to pies uczy się pewnych zachowań i pracy z odpowiednimi grupami osób. Praca z seniorem nie jest zadaniem łatwym, ale jej efekty potrafią być naprawdę wspaniale. Czas trwania terapii wynosi około dwóch godzin. Takie spotkania mogą mieć miejsce od dwóch do czterech spotkań w miesiącu. Forma prowadzonej dogoterapii może przyjąć różnorodny przebieg. Jedni prowadzą zajęcia w grupach, gdzie współpracuje się z jednym psem, inni z kolei mają zajęcia indywidualne, jeśli tego właśnie wymaga dany przypadek.
Dogoterapia jest doskonałą formą leczenia różnego rodzaju stanów chorobowych, w tym między innymi autyzmu, porażenia mózgowego, upośledzenia umysłowego, ADHD czy zespołu Downa. To doskonały też sposób na leczenie między innymi lęku, zaburzeń emocjonalnych, nerwicy czy wahań nastroju. Jeśli chodzi o dom dla seniora w Szczecinie www.wiejskieklimaty.net/o-nas/dzialalnosc-kulturalna, z pewnością w takim miejscu pies może być dla osoby starszej najlepszym przyjacielem, powiernikiem i terapeutą. Jeśli dom taki współpracuje z profesjonalistami, ci wiedzą, w jaki sposób pracować z osobami starszymi, by taka forma wspomagania leczenia przyniosła zamierzony efekt. Psy bardzo często przywołują osobom starszym cudowne wspomnienia. Wieś, dom pełen zapachów ciasta, wiejskie klimaty, beztroskie chwile, a w tym wszystkim pieski biegające po podwórku. Dla wielu osób starszych przywołanie w pamięci takiego obrazu staje się sielanką i prawdziwą przyjemnością dla umysłu.
Jaki jest sens prowadzenia takiej dogoterapii? Ta ma zmienić myślenie osób starszych ma wpłynąć na to, by ci zaczęli z chęcią rozmawiać, dzielić się swoimi przemyśleniami i emocjami. Psy uczą ludzi przede wszystkim na nowo kogoś kochać, cieszyć się z jego obecności i robić to wszystko, by ten czworonóg był szczęśliwy. W dogoterapii radość jest zarówno po stronie pacjenta, jak również i po stronie samego psa.