Zamek do drzwi zewnętrznych. Na to musisz zwrócić uwagę

Wielu z nas obawia się włamania czy kradzieży. Solidny zamek do drzwi zewnętrznych może zapewnić nam bezpieczeństwo. Warto zatem zastanowić się na co zwrócić uwagę przy jego wyborze i co jest najistotniejsze.

Jaki powinien być zamek w drzwiach?

Na pewno do drzwi zewnętrznych stosuje się zamki wpuszczane, bowiem są one solidniejsze od nawierzchniowych i bardziej wytrzymałe. W przypadku wkładki, jak i całego zamka istotne znaczenie ma precyzyjne dopasowanie rozmiaru. Podwójne oznaczenia liczbowe mówią nam ile milimetrów ma wkładka z danej strony zamka. Skrzydło drzwiowe może mieć przygotowane miejsce na wstawienie mechanizmu, jednak zdarza się, że trzeba zlecić jego wycięcie. Określony model zamka powinien mieć także odpowiednie certyfikaty, nie tylko normę ISO, ale również certyfikat NATO.

W jakie zabezpieczenia powinny być wyposażone zamki i na co zwrócić uwagę przy doborze nowego do starych drzwi?

Zasadniczo można zdecydować się na zamek na klucz, jednak takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się w przypadku drzwi wewnętrznych, bo zewnętrzne wymagają dodatkowych zabezpieczeń. Najlepiej sprawdzi się model na wkładkę bąbelkową, bo model z blokadą stosowany jest raczej w łazienkach. Jeśli w swoich drzwiach zamierzasz zmienić zamek na solidniejszy, musisz wiedzieć, w jaki sposób go zmierzyć. Na samym początku musisz sprawdzić rozstaw zamka. Jest to odległość pomiędzy środkiem bolca obrotowego klamki, a środkiem otworu na klucz bądź wkładkę bąbelkową. Ważna jest także odległość między czołem zamka a osią obrotu klamki. Przydatna może być również znajomość następujących parametrów zamka: długość czoła, szerokość czoła, szerokość i wysokość puszki.

Wymiana zamka z powodu awarii - kiedy nie będzie konieczna zmiana całego mechanizmu?

W sytuacji gdy korzysta się z drzwi z zamkiem z wkładkami bąbelkowymi w przypadku awarii wymianie podlega sama wkładka. Nie trzeba w takiej sytuacji demontować całego zamka. Jeśli jednak w drzwiach zewnętrznych zastosowany był inny rodzaj zamka, to już trzeba zabrać się za pełny demontaż. Najpierw należy odkręcić szyld oraz klamkę. W kolejnym kroku odkręca się główne śruby mocujące zamek, które widoczne są z boku, po otworzeniu drzwi. Teraz następuje newralgiczny moment czyli podważenie starego zamka przy użyciu solidnych narzędzi. Potem należy nowy zamek przykręcić przy użyciu śrub oraz sprawdzić czy mechanizm działa prawidłowo. Na samym końcu przykręcony zostaje szyld i zamocowana klamka.Jeśli chce się zachować najwyższy poziom bezpieczeństwa, do drzwi wejściowych wybiera się dwa zamki. Zresztą drzwi wiodących producentów wyposażone są w odpowiednie otwory na zamek centralny i pomocniczy. Trzeba pamiętać, że od wewnątrz zamek musi być łatwo otwieralny, a ma to znaczenie ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców w razie pożaru. Zamek w drzwiach zewnętrznych może współpracować z systemem alarmowym. To oczywiście najbardziej zaawansowane typy zamków, które wyposażone są w czujniki nacisku uruchamiające alarm przy próbie siłowego otwarcia drzwi, a także sygnalizujące czy zamek jest otwarty czy zamknięty. Co ciekawe czujniki mogą nawet wskazywać na manipulację w zamku nieoryginalnym kluczem. Dla najbardziej wymagających są też zamki wyposażone w sterowanie elektroniczne.

Wkładka może być zabezpieczona przed przewierceniem czy przed otwarciem wytrychem albo złamaniem cęgami. Wkładka cylindryczna może być zamykana z jednej strony lub z dwóch stron - kluczem lub pokrętłem. Znaczenie ma ilość bolców we wkładce zamka pomocniczego.