Trzebiński marsz pamięci ofiar getta przypomniał tragiczną historię miasta

2 min czytania
Trzebiński marsz pamięci ofiar getta przypomniał tragiczną historię miasta

W Trzebini po raz trzeci mieszkańcy i goście miasta przeszli w Marszu Pamięci, by oddać hołd ofiarom tragicznych wydarzeń sprzed ponad 80 lat. Ta wyjątkowa uroczystość przypomniała o bolesnej historii lokalnej społeczności żydowskiej, której losy na zawsze zmieniły się podczas II wojny światowej.

  • Trzebińskie ulice świadkami pamięci o dawnych mieszkańcach
  • Wspomnienia i modlitwy przy dawnej Gazowni w Trzebini

Trzebińskie ulice świadkami pamięci o dawnych mieszkańcach

30 maja 2025 roku Trzebinia stała się miejscem szczególnego spotkania z historią. III Marsz Pamięci Ofiar getta, organizowany przez Stowarzyszenie Kehila Trzebinia, zgromadził wielu uczestników, którzy wspólnie przeszli trasą symbolizującą ostatnią drogę Żydów zamieszkujących przed wojną to miasto. Marsz rozpoczął się na Rynku miejscu, gdzie dokładnie 30 maja 1942 roku niemieckie władze okupacyjne dokonały selekcji mieszkańców pod kątem zdolności do pracy.

Uczestnicy przemarszu podążali ulicami Narutowicza oraz św. Stanisława aż do ulicy Dąbrowskiego, gdzie zachowały się fragmenty dawnej Gazowni”. To właśnie tam więziono Żydów w niezwykle trudnych warunkach do momentu ich wywiezienia do obozu KL Auschwitz-Birkenau 7 czerwca 1942 roku. Marsz był nie tylko formą upamiętnienia, ale także przypomnieniem o tragedii, która dotknęła ponad tysiąc osób związanych z Trzebinią.

Wspomnienia i modlitwy przy dawnej Gazowni w Trzebini

Podczas uroczystości nie zabrakło wzruszających momentów. Wysłuchano świadectw ocalałych oraz relacji mieszkańców, którzy pamiętają tamte dramatyczne czasy. Towarzyszyły temu pieśni żydowskie wykonywane przez Jagę Wrońską oraz muzyka Zdzisława Muchy, które dodały wydarzeniu głębi i refleksji.

Przy pozostałościach Gazowni” odmówiono modlitwy ekumenicznej za ofiary getta, a charakterystyczne dźwięki szofaru wprowadziły wszystkich obecnych w chwilę zadumy i pamięci. To miejsce, choć dziś już nie pełni swojej pierwotnej funkcji, stało się symbolem pamięci o tych, którzy zostali brutalnie pozbawieni życia lub zmuszeni do opuszczenia rodzinnego miasta.

Tragiczne wydarzenia z lat 1942-1945 pozostawiły trwały ślad w historii Trzebini wspólnota żydowska nigdy już tu nie odrodziła się na nowo. Marsz Pamięci to ważna inicjatywa przypominająca o tych faktach i zachęcająca do refleksji nad przeszłością oraz szacunku dla ofiar.

Według informacji z: Urząd Miasta w Trzebini

Autor: Strona główna