Szkoła Podstawowa w Myślachowicach, jako jedyna w powiecie chrzanowskim i jedna z trzystu w kraju, zakwalifikowała się do IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Do Hymnu”. We wtorek uczniowie brali udział w przesłuchaniu konkursowym. Zaśpiewali hymn państwowy oraz dwie inne pieśni „Boże, coś Polskę” oraz „Gaude Mater Polonia”.

Uczniowie szkoły w Myślachowicach

Uczniowie tuż po zakończonym przesłuchaniu konkursowym

„Do Hymnu” to ogólnopolski konkurs dla szkół podstawowych na wspólne, jednogłosowe wykonanie hymnu państwowego i dwóch innych pieśni hymnicznych przez przynajmniej połowę uczniów danej placówki. Organizatorem wydarzenia jest Narodowe Centrum Kultury.

W Myślachowicach w konkursie wzięły udział wszystkie klasy. Uczniowie przygotowywali się przez ostatnie tygodnie pod okiem nauczycielki muzyki Agnieszki Kołtun, która była też dyrygentem wtorkowego występu. Występ oceniało jury w składzie prof. dr hab. Wiesław Delimat oraz prof. dr hab. Stanisław Krawczyński.

- Podeszliście do tego zadania bardzo odpowiedzialnie. Jesteście zdyscyplinowani, macie piękne stroje, zachowujecie powagę. Razem z nauczycielami zadbaliście o każdy szczegół. Każda zwrotka odśpiewana była inaczej, z odpowiednią dynamiką. Gratuluję w imieniu swoim i Narodowego Centrum Kultury – powiedział po zakończeniu przesłuchania prof. dr hab. Wiesław Delimat.

- Szkoła w Myślachowicach jest jedną z trzystu szkół w kraju, która zakwalifikowała się do projektu. „Do Hymnu” to wielkie wydarzenie w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Gratuluję – dodał prof. dr hab. Stanisław Krawczyński, wręczając na ręce dyrektor szkoły Agnieszki Godyń dyplom. Imienne dyplomy otrzymają też uczniowie.

Uczniom i nauczycielom gratulował też burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk, który miał okazję wysłuchać, występu uczniów z Myślachowic.

Konkurs Do Hymnu Narodowego Centrum Kultury sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Wyniki mają być znane do końca listopada.