W niedzielę uroczyście poświęcono odrestaurowaną kapliczkę na osiedlu Gaj Zacisze w Trzebini.

Poświęcenie odnowionej kapliczki

W niedzielę, z udziałem wielu mieszkańców osiedla, poświęcono odnowioną kapliczkę w Gaju Zacisze

Zabytkowy obiekt wybudowano w 1923 roku. Jego fundatorami byli Jakub Dudek i jego żona, Rozalia. Mijające lata odcisnęły na nim swe piętno. Rada Osiedla Gaj Zacisze już kilka lat temu podjęła starania o jego remont, wydatkując pieniądze z funduszu osiedlowego na przygotowanie niezbędnej dokumentacji. W 2021 roku Halina Wojtkowska, właścicielka terenu przy ul. Płockiej, na którym stoi kapliczka, przekazała go gminie. To umożliwiło rozpoczęcie prac.

- Kapliczka ma dla nas ogromne znaczenie. To zabytkowy obiekt. Zatrzymują się tu pielgrzymi z Jaworzna Szczakowej czy Ciężkowic w drodze do Sanktuarium Maryjnego w Płokach. Wokół niej gromadzą się nasi mieszańcy podczas nabożeństw majowych. Poza drobnymi pracami naprawczymi, wcześniej nie była gruntowanie remontowana. Postanowiliśmy więc działać, by uchronić ją przed zniszczeniem. Udało się – mówił Zdzisław Kamoda, przewodniczący rady osiedla.

Obiekt odrestaurowano od fundamentów aż po dach. Zadanie kosztowało 36 tys. zł. Gmina Trzebinia pozyskała dofinansowanie na ten cel w wysokości 12 tys. zł z programu „Kapliczki Małopolski 2021”.

W niedzielę poświęcono odnowioną kapliczkę. W uroczystości wzięło udział kilkudziesięciu mieszkańców osiedla, ponadto burmistrz Jarosław Okoczuk oraz radni: Józef Dziedzic, Marek Harwes, Janusz Siemek.

- Jesteśmy wdzięczni burmistrzowi za troskę o dziedzictwo kulturowe i za wkład w gminy w odrestaurowanie zabytkowej kapliczki – ks. Piotr Mozdyniewicz, proboszcz Parafii Niepokalanego Serca NMP w Trzebini, dziękował podczas uroczystości burmistrzowi Jarosławowi Okoczukowi.

- Cieszę się, że realizacja tego zadania się udała, że kapliczka odzyskała swój blask. To państwa zasługa. W gminie mamy teraz kolejny obiekt, przy którym można przystanąć na chwilę zadumy – głos zabrał także burmistrz Jarosław Okoczuk.

Uroczysto  c otwarcia odnowionej kapliczki Odnowiona kapliczka w Gaju Zacisze Uroczysto     otwarcia kapliczki Burmistrz Jaros  aw Okoczuk przemawia
Burmistrz przemawia