Pomimo tego, że panele fotowoltaiczne z punktu widzenia laika nie różnią się zbytnio swoim wyglądem czy budową, nie oznacza, że każdy panel zapewniać będzie identyczne czy porównywalne parametry. Czy najtańsze panele dostępne na rynku warte są zainteresowania? Czy zapewniają odpowiednią skuteczność działania i zasilanie domu na zakładanym poziomie?
Panele fotowoltaiczne - jakie rozwiązania oferuje rynek fotowoltaiki?
Podobna konstrukcja zewnętrzna paneli pv nie jest jednoznaczna z zastosowaniem takiej samej technologii przechwytywania promieniowania słonecznego. Panele fotowoltaiczne na dachach domów, panele fotowoltaiczne w ogrodzeniu czy farmy fotowoltaiczne najczęściej opierają się o jeden z dwóch rodzajów modułów – moduły monokrystaliczne i moduły polikrystaliczne. Najnowocześniejszymi rozwiązaniami, które jednocześnie najkorzystniej prezentują się na nieruchomościach są oferowane na www.esoleo.pl panel fotowoltaiczne typu full black – czyli panele pv monokrystaliczne pozbawione białych kropek – charakterystycznych dla klasycznych paneli monokrystalicznych.
Wydajność paneli a technologia ich wykonania
Panele polikrystaliczne to moduły najtańsze - zabarwione na niebiesko. Zapewniają nieco słabsze parametry pracy, co przekłada się na zmniejszoną produkcję energii elektrycznej z takiej samej powierzchni w porównaniu z panelami monokrystalicznymi. Ogniwa monokrystaliczne zapewniają największą skuteczność wychwytywania i przetwarzania energii słonecznej, gwarantują również wyższą odporność na mikrouszkodzenia na skutek montażu czy oddziaływania warunków atmosferycznych. Ich główną wadą jest wygląd, a mianowicie pokrycie ich powierzchni białymi kropkami w miejscach łączeń poszczególnych ogniw – monokryształów. Najdroższe rozwiązanie – z uwagi na konieczność zastosowania wysokiej jakości, niezwykle odpornych na oddziaływania temperatur ogniw – panele fotowoltaiczne full-black to najwyższa wydajność w połączeniu z niezwykle nowoczesnym i eleganckim, minimalistycznym wyglądem.
Tanie i wydajne panele? Jak ocenić sprawność i niezawodność paneli pv?
Panele fotowoltaiczne – oprócz samej technologii zastosowanych ogniw, różnią się między sobą również jakością wykonania. Nawet panele wykonane z najwyższej jakości ogniw, jeśli wykonane zostały z użyciem niskiej jakości pozostałych materiałów lub z użyciem przestarzałych technologii czy niedokładnie – nie będą zapewniały zakładanej przez producenta wydajności. Co więcej, panele fotowoltaiczne z niesprawdzonych źródeł powodować mogą nie tylko ulegać częstszym uszkodzeniom czy awariom – mogą powodować uszkodzenia całej instalacji, a także zagrożenie dla użytkowników. Jak ocenić, czy mamy do czynienia z panelami godnymi zaufania i wartymi naszej inwestycji? Przede wszystkim należy skierować się ku renomowanym dystrybutorom i instalatorom fotowoltaiki, którzy zapewniają dostępność najwyższej jakości, sprawdzonych i niezawodnych paneli fotowoltaicznych z wieloletnią gwarancją i serwisem.
Ceny paneli pv – na jakie koszty należy się przyszykować?
Szacuje się, że koszt instalacji fotowoltaicznej o wysokiej wydajności i wysokim stopniu niezawodności, oscyluje w granicach od 4 do 6 tysięcy złotych za każdy 1 kWp mocy. Koszty te w około połowie zawierają w sobie koszt samych modułów fotowoltaicznych. Czy warto zdecydować się na panele premium – najdroższe – czy spokojnie można oszczędzić i zakupić panele tańsze? Przy wyborze paneli z pewnością nie należy kierować się oszczędnościami. Najtańsze moduły nie stanowią bowiem żadnej gwarancji utrzymywania czy wręcz spełniania od samego początku parametrów pracy, jakie prezentowane są przez ich producenta czy dystrybutora. Warto jest celować minimum w panele ze średniej półki cenowej.
Jakość paneli a opłacalność inwestycji w fotowoltaikę
Panele fotowoltaiczne wysokiej jakości stanowią gwarancję wysokiej wydajności – skuteczności wychwytywania i przetwarzania promieniowania słonecznego na energię. Ponadto zapewniają trwałość na wiele lat, bez obniżenia parametrów swojego działania. Czy ma to wpływ na opłacalność inwestycji w fotowoltaikę? Niezaprzeczalnie tak. Pomimo wyższych kosztów pierwotnych inwestycji, panele wysokiej jakości generują zdecydowanie większe oszczędności przy jednoczesnym obniżeniu kosztów – takich jak koszty napraw czy szybszej wymiany modułów na skutek ich uszkodzeń czy zużycia.
Czy panele fotowoltaiczne mogą być jednocześnie tanie i wydajne? Obecnie dostępne na rynku panele pv z pewnością są zdecydowanie tańszymi od tych, które dostępne były dekadę temu. Nie warto jednak przesadnie na nich oszczędzać – jakość modułów ma bowiem kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i opłacalności inwestycji.