W słuchawkach stosowane są różne rodzaje przetworników zamieniających energię elektryczną sygnału audio na dźwięk. Jednym z rodzajów są przetworniki dynamiczne.

Jak to działa?

Przetworniki dynamiczne są stosunkowo najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w słuchawkach. Określane są mianem miniaturowego głośnika i swoją konstrukcją nieco go przypominają. Do membrany zawieszonej na swoim obwodzie przytwierdzona jest cewka, która znajduje się w silnym stałym polu magnetycznym, w szczelinie układu magnetycznego. Z kolei do cewki jest podłączone napięcie sygnały wejściowego. Tym samym w chwili kiedy prąd zacznie płynąć przez cewkę, to zacznie się ona intensywnie poruszać, co w oczywisty sposób spowoduje też poruszanie się membrany. Tym samym prąd przekształcany jest tutaj w słyszalną dla człowieka, falę akustyczną. Sama membrana może być wykonana z dowolnego tworzywa, kluczowe jest jednak to, aby była ona raczej cienka, często stosuje się tutaj papierową konstrukcję lub wykorzystuje tworzywa sztucznego, lub kompozyty.

 

Zastosowanie

Przetworniki dynamiczne są powszechnie wykorzystywane w słuchawkach. Stosuje się je praktycznie we wszystkich rodzajach słuchawek. I tych miniaturowych, w skład których wchodzą modele dokanałowe jak też słuchawkach wokółusznych. Na rynku są dostępne słuchawki dynamiczne w bardzo zróżnicowanych cenach, od bardzo tanich do bardzo drogich. Przetworniki dynamiczne nie powinny być jednak kojarzone z tanimi słuchawkami. Wykorzystuje się je bowiem także w modelach, których koszt sięga kilku tysięcy złotych. Wiele zależy tutaj od samej konstrukcji oraz oczywiście zastosowanych materiałów, które są decydujące, jeśli chodzi o trwałość urządzenia. Wśród użytkowników panuję opinia, że słuchawki wyposażone w przetworniki dynamiczne charakteryzują się bardziej miękkim brzmieniem.

 

Przykłady

Jednym z przykładowych przetworników dynamicznych jest kepo kpx-g1205b. To elektroniczny brzęczyk, który oferuje jednocześnie bardzo wysoki oraz bogaty dźwięk. Pozwala na generowanie ciągłego tonu impulsów przy zasilaniu napięciem 5VDC. Brzęczyk może być wykorzystywany i montowany w profesjonalnych urządzeniach takich jak słuchawki, ale też wykorzystywany w przemyśle. Sprawdza się także w przypadku miniaturowych urządzeń elektronicznych. Jego zaletą jest rozpiętość temperatur, w jakich może swobodnie pracować. Brzęczyk sprawdza się jednakowo, jeśli temperatura wynosi minus dwadzieścia stopni Celsjusza i będzie działać poprawnie, nawet kiedy temperatura sięgnie siedemdziesięciu stopni Celsjusza.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.