Projekty domów parterowych: dostępność i wygoda

Podjęcie decyzji o budowie domu to dopiero pierwszy krok na długiej drodze do spełnienia marzenia o własnych czterech kątach. Potem każdego inwestora czeka wiele miesięcy pracy przy wyborze właściwego projektu, wykonawcy i wyposażenia. Biorąc pod uwagę, że jest to decyzja na całe życie, warto wybrać dom, który będzie odpowiadał na potrzeby wszystkich domowników. Z tego powodu dużą popularnością cieszą się projekty domów parterowych. Omawiamy ich najważniejsze cechy.

Kiedy warto brać pod uwagę projekty domów parterowych?

Najważniejszą cechą jednopoziomowych domów jest duża powierzchnia, jaką zajmują na działce – w końcu muszą na jednym poziomie pomieścić powierzchnię użytkową, która w analogicznym domu dwupoziomowym byłaby rozłożona na dwa piętra. Domy parterowe stawia się więc wyłącznie na dużych działkach. Jeżeli do tego marzymy o ogrodzie, to potrzebna jest ogromna działka, by zrealizować to marzenie. Warto o tym pamiętać, jeżeli jeszcze nie mamy ziemi, a jesteśmy zdecydowani na wybór projektu domu parterowego. Taki budynek wiąże się więc z większymi kosztami ziemi, a także fundamentów czy dachu – zapewnia jednak oszczędności w innych miejscach, dzięki brakowi stropu czy mniej restrykcyjnym wymogom dotyczącym ścian. Pierwszym warunkiem jest więc odpowiednio duża działka.

Inwestorzy decydują się na wybór projektów domów parterowych z różnych powodów – zarówno estetycznych, jak i praktycznych. Jeżeli w rodzinie jest osoba z niepełnosprawnością lub mająca problemy w poruszaniu się ze względu na wiek, to taki dom jest wręcz koniecznością, by miała swobodny dostęp do każdej części budynku.

Przed zakupem działki i wyborem projektu koniecznie trzeba sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a w razie jego braku – złożyć wniosek o decyzję o warunkach zabudowy, czyli tak zwaną „wuzetkę”. Tak naprawdę dopiero na tej podstawie możemy szukać odpowiednich projektów domów – wymienione dokumenty mogą zawęzić obszar poszukiwań.

Czy projekty domów parterowych są energooszczędne?

Wydajność energetyczna budynku zależy od wielu czynników. Konstrukcja domu jest oczywiście jednym z ważniejszych, ale przeglądając projekty domów parterowych szczególnie trzeba zwracać uwagę na instalację kominową – w ich wypadku trudniej uzyskać właściwy ciąg kominowy, a więc czasem konieczne są dodatkowe rozwiązania wspomagające. Warto też wybrać projekt, w którym instalacje wodociągowe są możliwie blisko siebie – pozwoli to zredukować koszty samej instalacji, a także zapobiegnie utracie ciepła podczas transportu wody na dużą odległość.

Zwarta bryła sprzyja wydajności energetycznej, warto więc wybierać projekty domów parterowych o prostym planie, bliskim kwadratu. Poza tym nie warto oszczędzać na materiałach – dobra izolacja termiczna to wydatek, który szybko się zwróci.

Ile kosztują projekty domów parterowych?

Między projektami różnych typów domów nie ma zauważalnej różnicy w cenie – zależy ona głównie od powierzchni użytkowych i ewentualnych specjalnych cech czy nietypowych rozwiązań, takich jak zwiększona energooszczędność. Projekt domu parterowego kosztuje więc mniej więcej tyle samo, co propozycja innego typu budynku o porównywalnej powierzchni czy parametrach. Duża różnica w cenie występuje natomiast między gotowymi projektami, takimi jak dostępne na stronie https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_parterowe.html, a przygotowywanymi na indywidualne zamówienie. Przykładowo gotowy projekt domu parterowego można nabyć już za ok. 2 000 zł – oczywiście mowa o niewielkiej powierzchni i standardowych parametrach. Za porównywalny projekt indywidualny cena wynosi około 7 000 zł – różnica jest więc kolosalna. Do tego gotowe projekty domów można zweryfikować, szukając informacji o nich na różnych forach internetowych – jeżeli nie mamy więc bardzo nietypowych wymagań, warto zdecydować się na taki projekt.