Wraz z końcem wakacji, małopolscy policjanci podsumowali akcję „Bezpieczne wakacje 2023”, podczas której wykonali szereg działań, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży spędzającym czas wolny na zorganizowanych formach letniego wypoczynku w Małopolsce jak również przebywającym w miejscu zamieszkania.

Wspólnie z przedstawicielami innych służb i instytucji, m.in. Kuratorium Oświaty w Krakowie, Państwową Inspekcją Sanitarno-Epidemiologiczną, Państwową Strażą Pożarną policjanci zwiększyli nadzór nad zorganizowanymi miejscami wypoczynku dzieci oraz młodzieży, przeprowadzając 2093 sprawdzeń takich miejsc, nie ujawniając placówek, które nie posiadały zezwolenia na prowadzenie takiej działalności.

W ramach działań dokonali 9878 kontroli akwenów, w tym tzw. „dzikich” kąpielisk. Natomiast w celu ograniczenia sprzedaży alkoholu nieletnim wykonali 7595 sprawdzeń miejsc sprzedaży oraz podawania napojów alkoholowych.

Ponadto przedstawiciele małopolskiej Policji przez cały okres trwania wakacji uczestniczyli w 1223 spotkaniach, dotyczących tematyki „Bezpiecznych Wakacji”, gdzie omawiali z najmłodszymi podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą, w górach, w lesie oraz podczas zabawy w domu i na podwórku.

Na terenie województwa małopolskiego, w trakcie trwania wakacji ujawniono 1 przypadek braku właściwej opieki nad dziećmi i młodzieżą ze strony opiekunów w ramach zorganizowanych form wypoczynku, a także 41 zdarzeń, związanych z brakiem właściwej opieki ze strony osób dorosłych - rodziców nad małoletnimi.

Dodatkowo, zgłoszono: 89 ucieczek małoletnich, w tym: 26 z miejsca zamieszkania i 63 z placówek wychowawczych oraz 8 zaginięć małoletnich. Ujawniono 141 nieletnich będących pod wpływem alkoholu oraz 7 nieletnich będących pod wpływem środków odurzających.

Na terenie garnizonu małopolskiego zrealizowano 26 wspólnych patroli Policji i funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej.