Chrzanowska drogówka ujawniła dwa cofnięte liczniki samochodowe a także zatrzymała osobę poszukiwaną

Wczoraj, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej policji w Chrzanowie zatrzymali dwa pojazdy, w których ujawnili cofnięte liczniki. Ponadto pasażer jednego z samochodów okazał się być osobą poszukiwaną.

Pierwszy samochód  został zatrzymany około godz. 14:40, w miejscowości Jankowice na drodze wojewódzkiej 781.

51 -letni kierowca VW został zatrzymany z uwagi na przekroczenie prędkości o 21 km/h w terenie zabudowanym. Podczas sprawdzenia stanu drogomierza zamontowanego w pojeździe policjanci ustalili ,  że stan licznika VW podczas ostatnich badań technicznych wynosił 410,050 km,

natomiast  teraz licznik wskazywał 377,952 km. Pojazd został odholowany na parking strzeżony celem wykonania dalszych czynności.

Do drugiego ujawnienia cofniętego  licznika, doszło około godz. 16:40 na ul. Mickiewicza w Alwerni. Tym razem kierujący samochodem nissan zapomniał o włączeniu świateł mijania. Policjanci sprawdzając dokumenty samochodu ujawnili brak aktualnych badań technicznych, za co zatrzymali dowód rejestracyjny, a także cofnięty licznik o prawie 190 tys. km. W tym przypadku pojazd również został zabezpieczony na parkingu do dalszych czynności.

Podczas kontroli nissana  podejrzenie policjantów wzbudziło zachowanie jednego z pasażerów siedzącego na tylnej kanapie tego samochodu. , Mężczyzna ten na widok umundurowanego funkcjonariusza chwycił za klamkę z zamiarem opuszczenia pojazdu

Policjanci poinformowali go, że ma pozostać w pojeździe i od razu zablokowali drzwi.  Po sprawdzeniu okazało się, że  37-latek  jest osobą poszukiwaną. Mężczyzna noc spędził w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych chrzanowskiej komendzie.

Za przestępstwa zmiany wskazań drogomierza lub ingerencji w prawidłowość jego pomiaru zgodnie z zapisem art. 306a kodeksu karnego grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Należy pamiętać, że takiej samej karze podlega zarówno osoba, która cofa licznik pojazdu, jak i ta, która taką korektę zleca.