W dużym skrócie płyty pleksi, czyli tzw. popularna pleksi, to sztywne i termoplastyczne tworzywo, którego głównymi cechami są gładkość i równość powierzchni. Produkowane są z polimetakrylanu metylu, a materiał tego znajduje swoje miejsce w wielu branżach m.in. reklamowej, budowlanej, handlowej, zbrojeniowej oraz przemysłowej. Bez problemu może być barwiona na wiele kolorów, a do jej zalet z pewnością należy dobra odporność na zmienne warunki atmosferyczne i promieniowanie UV. Jest wytwarzana metodą wytłaczania i z racji swojej niezwykłej plastyczności, możliwości formowania z niej produktów są nieograniczone.
Właściwości płyty plexi. Jak je wykorzystać?
Płyty plexi na wymiar charakteryzują się dużą wytrzymałością. Dzięki temu można je obrabiać np. poprzez cięcie, piaskowanie czy wiercenie. Doskonała jakość i wysoka sztywność sprawiają, że pleksy wykorzystywane są w szeroko pojętnym meblarstwie, przy produkcji urn wyborczych, osłon na ladę, regałów na obuwie, w elementach konstrukcji budowlanych oraz przy ekranach przeciwhałasowych. Jednak z racji łatwopalności nie jest zalecany w każdej branży. Dodatkowo, płyty z pleksi odnajdą się w wielu wnętrzach do stworzenia elementów dekoracyjnych np. płyt meblowych do kuchni, półki i podstawki lub jako drzwi wewnętrzne do pokoju.
Polimetakrylan metylu, czyli alternatywa dla klasycznego szkła
Pleksi nazywana jest również szkłem organicznych. Dlaczego? Otóż przypomina ona w wyglądzie i zastosowaniu organiczne szkło, lecz różni się przede wszystkim niższą wagą, lepszą przepuszczalnością światła, właściwościami termoizolacyjnymi i prostszą do wykonania obróbką termiczną. Płyta plexi jest tańsza i zaliczana jest do bardziej budżetowych produktów szkłopodobnych. Jest to jedyny rodzaj szyby, która się nie zbije i nie ulegnie poważniejszym uszkodzeniom. Wybierając płytę pleksi do kuchni mamy pewność, że właściciele zwierząt lub rodzice maluchów nie muszą obawiać się o ich bezpieczeństwo.