Otworzenie własnego biznesu nie zawsze należy do najłatwiejszych. Rozwinięta biurokracja powoduje, że wiele osób zraża się do rozpoczęcia działalności. Jednak chcąc otrzymać gotowe know how można postarać się o otworzenie przedsiębiorstwa na zasadzie franczyzy. Czym ona jest i jakie są jej korzyści? Zachęcamy do zapoznania się z lekturą naszego artykułu, żeby dowiedzieć się o niej więcej.

Czym jest franczyza?

Duża liczba wielkich posiada gotowe rozwiązania, które umożliwiają na otworzenie własnej działalności, ale pod cudzym brandem. Jest to swojego rodzaju współpraca pomiędzy przedsiębiorstwami oparta na sprawdzonym modelu biznesowym opartym na jasnych i klarownych zasadach. O ile w przypadku własnego interesu masz dowolność w działaniach, to w przypadku franczyzy musisz stosować się do warunków wpisanych w umowie pomiędzy Tobą a partnerem.

Korzystając z takiego rozwiązania dostajesz know how, wiedzę, znasz specyfikę firmy, jej środowisko jak również towary bądź usługi. Wielkie firmy takie takie jak m.in. Żabka działają właśnie na tej zasadzie. Posługując się przykładem tej firmy, otrzymujesz pełen pakiet założeń, który musisz spełnić, natomiast druga strona zobowiązuje się do wspierania Twojej osoby we wszelkich działaniach, by wzmocnić markę, jak również abyś odpowiednio prowadził sklep i przede wszystkim na tym zarabiał.

Jakie są korzyści z franczyzy?

Wspomnieliśmy już o całym zapleczu, jednak powiedzmy sobie o biznesowym i społecznym aspekcie prowadzenia biznesu. Otwierając własną działalność musisz robić wszystko od A do Z i budować markę wieloma latami, przekonywać klientów do Twoich produktów czy usług przy tym budując swój marketing i całe zaplecze pracownicze. Nie jest to sytuacja, która należy do najłatwiejszych, ponieważ trzeba wiele zaparcia, umiejętności, a i nierzadko wymaga to kreatywności i wytrwałości.

Sytuacja, w której opierasz swój biznes na franczyzie daje szansę na pominięcie tych wszelkich powyższych działań i rozpoczęcia działalności już od pewnego stopnia świadomości marki, a przy okazji nie musisz wydawać wielkich pieniędzy na promocję, jak też zatrudniać armii marketingowców - franczyzodawca wszelkie działania bierze na siebie, Ty natomiast zajmujesz działaniami na skalę mikro.

Jakie najczęściej w Polsce spotyka się franczyzy?

Przede wszystkim w Polsce najczęściej stosuje się systemy franczyzowe z sektora gastronomicznego. Nie ma co się dziwić, że ludzie decydują się na tę gałąź sektora gospodarki, ponieważ ludzie zawsze potrzebowali, potrzebują i będą potrzebować jedzenia, jak też będą chcieli chodzić do lokalów gastronomicznych, by spożywać swoje ulubione dania.

Największe pizzerie w Polsce umożliwiają otworzenie franczyzy, jak również pozostałe knajpy dają taką możliwość. Pamiętaj jednak, że nie ma nic za darmo i będziesz musiał ponieść takie opłaty jak:

  • wstępna opłata franczyzowa
  • bieżąca opłata franczyzowa
  • wpłata na wspólny fundusz marketingowy

Większość opłat ustala się indywidualnie. Są to wpłaty, które są uzależnione od dochodów, wartości sprzedaży czy obrotów. Decydując się na taki format prowadzenia biznesu musisz sobie zdawać sprawę z tego, że nie jest to łatwa sprawa, jednak odpowiednia smykałka do interesów może sprawić, że osiągniesz sukces.

Na czym polega franczyza?