Informacja w sprawie

przetargów dotyczących systemu gospodarki odpadami komunalnymi


Trwa postępowanie w sprawie wyłonienia podmiotu odbierającego odpady komunalne od właścicieli nieruchomości. Termin składania ofert wyznaczono na 4 września 2019 r.

Równocześnie finalizowane są negocjacje z Regionalną Instalacją Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Balinie w sprawie zagospodarowania odpadów, które będą dostarczane przez wyłonionego w przetargu wykonawcę.

Zarząd Związku Międzygminnego „Gospodarka Komunalna” w dniu 14.08.2019 r. ogłosił przetarg na „Utworzenie i prowadzenie PSZOK-ów dla mieszkańców gmin Związku Międzygminnego „Gospodarka Komunalna”. Planowane jest uruchomienie PSZOK-ów w każdej gminie Związku – Chrzanowie, Libiążu i Trzebini.

Zwracamy uwagę, że koszt całego systemu zależy od nas wszystkich.

Apelujemy o kompostowanie odpadów zielonych, segregację odpadów oraz ograniczanie ilości wytwarzanych odpadów poprzez przemyślane zakupy – dzięki temu mniej zmieszanych odpadów trafi do kosza na śmieci. Przez te działania ograniczymy wzrost stawki opłaty ponoszonej przez mieszkańców.

Pamiętajmy, że największą częścią stawki jaką ponosimy, jest koszt zagospodarowania odpadów zmieszanych, a w nim – opłata za korzystanie ze środowiska (tzw. „opłata marszałkowska”), ustalana przez Ministra Środowiska, której wysokość obecnie wynosi 170 zł/tonę, a od 1 stycznia 2020 będzie wynosić 270 zł/tonę. 

Komentarze   
0 #1 MaxSegregatus 2019-08-15 13:21
W krajach Unii Europejskiej comiesięczne opłaty za śmieci zasilają lokalne administracje samorządowe które budują i utrzymują publiczne systemy gospodarki odpadami komunalnymi. Jest to tak zwany system naturalnego monopolu gminnego określany jako "in house". Osiągnięcia tego systemu, w którym tylko 10 procent odpadów trafia na składowanie - są podstawą unijnych wymogów dla całej Wspólnoty Europejskiej. U nas aferałowie uparli się aby comiesięczne opłaty polskich rodzin omijały samorządy i zasilały fundusz zysków firm kręcących lody na śmieciach. Wizytówką polskiej gospodarki odpadami są dzikie wysypisk a lub płonące odpady na hałdach i w halach... Ekspert ze Szwecji a więc ze wzorcowego kraju wyznaczającego standardy dla całej Unii stwierdza: „fundamentalne znaczenie w sukcesie gospodarki municypalnej ma fakt - że w Szwecji, Danii, Niemczech, Austrii, Holandii, Belgii i w pozostałych krajach „starej Unii” w których system zadań publicznych realizowany jest przez spółki komunalne, w ramach in-house jest zdecydowanie tańszy. DLATEGO, ŻE Z SAMEJ DEFINICJI SPÓŁKI GMINNE POWINNY BYĆ NON PROFIT, BEZZYSKOWE. W związku z tym, to samo z siebie powinno prowadzić do sytuacji, gdzie na takim rozwiązaniu mieszkaniec gminy tylko zyskuje”… Mimo tej prostej i trafnej diagnozy ilustrującej to na czym polega „polski problem” w odpadach – nadal wielu rżnie głupa, że wystarczy dobrze napisana specyfikacja przetargowa na wyłonienie operatora kręcenia lodów na comiesięcznych opłatach mieszkańców… Jeśli jedynym zadaniem gmin i ich związków jest ogłaszanie przetargów na wyłanianie tych co chcą wygodnie żyć z comiesięcznych opłat polskich rodzin - to mamy niekończący się wyścig cen według scenariusza - www.pb.pl/czarna-wizja-smieciowa-691523 … Miejmy nadzieję, że w następnej kadencji nastąpi implementacja unijnych zasad systemowych polegająca na przejęciu gospodarki odpadami przez zakłady użyteczności publicznej non-pofit…
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.