Dlaczego wanna to nie szafa? Czyli o odpadach wielkogabarytowych słów kilka

Wbrew pozorom pytanie postawione w tytule nie jest pozbawione sensu. Na „wystawkach” czyli w miejscach, gdzie mieszkańcy zostawiają odpady przeznaczone do odbioru w ramach specjalnych zbiórek znaleźć można dosłownie wszystko. A powinny być – w zależności od terminu zbiórki – tylko gabaryty albo elektronika i opony. Zostańmy jednak przy gabarytach.

- Co zaliczamy do odpadów wielkogabarytowych?

Podczas zbiórek gabarytów odbierane są wyłącznie elementy wyposażenia domowego, które ze względu na duże rozmiary nie mieszczą się do standardowego pojemnika. Będą to więc: łóżka, sofy, wersalki, łóżeczka dziecięce, fotele i krzesła, stoły i biurka, szafy, regały, materace, dywany i wykładziny, meble i zabawki ogrodowe, inne duże zabawki (np. wózki dla lalek, większe maskotki – o ile nie są np. na baterie), rowery, wózki dziecięce, duży sprzęt sportowy, suszarki na pranie, deski do prasowania.

- Czego nie mogę wystawić na zbiórkę odpadów wielkogabarytowych?

Tytułową wanną, czyli odpadami które nie zostaną zabrane przez firmę podczas zbiórki gabarytów, będzie więc wszystko to, co zostało nam po pracach remontowo-budowlanych: drzwi i okna, armatura łazienkowa i sanitarna (wanny, brodziki, kabiny prysznicowe, sedesy, umywalki, baterie – krany), ale też gruz, kafelki, panele, parkiety, boazeria, karnisze, parapety, kaloryfery, materiały izolacyjne (wata, styropian), itd., a także stary sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz opony (mają zbiórki w innych terminach). Na żadną ze zbiórek nie wystawiamy też zaliczanych do odpadów niebezpiecznych: farb, lakierów i innych chemikaliów, a także opakowań po tych produktach.

Odpadów remontowo-budowlanych można pozbyć się tylko w jeden sposób – dostarczając je Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Obowiązuje jednak limit – rocznie z jednego gospodarstwa domowego można oddać do 1000 kg odpadów remontowo-budowlanych i do 1m3 materiałów izolacyjnych.

- Dlaczego muszę osobno wystawiać meble, a osobno elektronikę czy np. umywalkę?

Mimo, że niektóre sprzęty elektryczne, a także część odpadów poremontowych (np. wyposażenie łazienek, drzwi czy okna) swoim rozmiarem pasują do odpadów wielkogabarytowych, to ze względu na inny sposób ich utylizacji wymagają odrębnej selekcji i dlatego nie należy wystawiać ich do wywozu razem z właściwymi gabarytami.

- Kiedy odbywają się zbiórki gabarytów?

W zabudowie wielorodzinnej zbiórki odpadów wielkogabarytowych odbywają się dwa razy w miesiącu. Natomiast z zabudowy jednorodzinnej – raz na kwartał. Dokładne terminy dla swojego adresu można sprawdzić na stronie ZMGK lub w bezpłatnej aplikacji EkoHarmonogram.

- Gdzie zostawiać tego typu odpady?

We wskazanym w harmonogramie dniu zbiórki najpóźniej do godz. 6 rano należy wystawić odpady:

- w zabudowie wielorodzinnej w miejscu wskazanym przez zarządcę lub właściciela, zwykle będzie to w okolicy altany śmietnikowej,

- w domach prywatnych – przed posesją, w miejscu z łatwym dojazdem dla dużego samochodu.

Ale odpady wielkogabarytowe można też samemu oddać do PSZOK, jeśli nie chcemy aby zajmowały nam miejsce w oczekiwaniu na zaplanowaną zbiórkę. Adresy i godziny otwarcia Punktów można sprawdzić na naszej stronie w zakładce PSZOK, leki, baterie.