Myjnie samochodowe - rodzaje, usługi i zalety

Do lamusa odchodzą powoli czasy, gdy nasz ukochany samochód myliśmy przed domem, za pomocą ogrodowego szlaucha i taniego szamponu do włosów, a obrazy takie można w zasadzie zobaczyć już tylko w bardzo starych filmach. Coraz częściej właściciele aut wybierają usługi rozmaitych myjni samochodowych, zdając się na profesjonalną obsługę i szybkość udzielanych usług. Postaramy się poniżej nieco nakreślić obraz w tym temacie, przedstawiając rodzaje myjni samochodowych, gamę oferowanych przez nie usług i zalety jakie niesie ze sobą ten serwis samochodowy.
Myjnie samochodowe - jak to się zaczęło?
Wszystko zaczęło się pewnego dnia roku 1914, kiedy kilku biznesmenów z Detroit zdecydowało, że czas skończyć zabawę z wężami ogrodowymi i otworzyć pierwszą komercyjną myjnię samochodową, pod ciekawą nazwą Pralnia samochodów”. Niemniej ciekawe były pierwsze usługi oferowane w tejże. Otóż samochody były ręcznie pchane przez tunel, a pracownicy z wiadrami i gąbkami myli, spłukiwali i suszyli samochody.
Dopiero w latach czterdziestych w Hollywood otwarto pierwszą automatyczną myjnię samochodową z przenośnikiem. Polegało to na tym, że system wyciągarki przymocowany do zderzaka pojazdu przeciągał go przez tunel, podczas gdy pracownicy myli, szorowali i suszyli każdy samochód. Zmieniło się zatem niewiele, ale jednak…
Szczęśliwie, szybko zautomatyzowano też osuszanie auta, a pomógł w tym taśmociąg zaczepiony do zderzaka oraz napowietrzne zraszacze z ręcznie sterowanymi szczotkami i dmuchawą powietrza na wyjściu z tunelu.
Prawdziwa rewolucja przyszła wraz z rock and rollem i latami 50-tymi. Opracowano wtedy pierwszą w pełni zautomatyzowaną myjnię, gdzie cały proces czyszczenia i suszenia był obsługiwany przez maszyny do natryskiwania, szorowania, płukania i suszenia pojazdów. Po regresie lat 70-tych, spowodowanym między innymi ówczesnym kryzysem paliwowym, kolorowe lata 80-te dały kolejnego pozytywnego kopa w rozwoju opisywanego biznesu. Postępująca ewolucja wpłynęła na dzisiejszy poziom obsługi i nikt w 1914 roku nie marzył nawet o potrójnej piance do polerowania czy jednoczesnym myciu, szorowaniu, woskowaniu i nabłyszczaniu auta z każdej strony.
Rodzaje myjni i oferowane usługi.
Generalnie myjnie samochodowe można podzielić na: mechaniczne, bezdotykowe i parowe.
Myjnie mechaniczne to w dzisiejszych czasach absolutne must have dla stacji benzynowych. Czas mycia jest w tym wypadku wyjątkowo krótki, a usługa polega na wjechaniu autem w tunel. Resztę robią już spryskiwacze i wibrujące szczotki. Do wyboru jest kilka uniwersalnych programów.
Częściej wybierane są jednak myjnie bezdotykowe, a to z racji niższych kosztów. Poza tym są otwarte 24 godziny na dobę i można z nich skorzystać w każdej chwili. Niewątpliwą zaletą w tym wypadku jest dokładna i bezpośrednia kontrola procesu mycia samochodu, gdyż wszystko robimy samodzielnie. W stałym repertuarze takiej myjni są spłukiwanie auta, opryskiwanie felg i mycie pod ciśnieniem. Dostępne są tez programy dodatkowe jak woskowanie, a nawet czyszczenie wnętrza auta.
No i wreszcie myjnie parowe, które są najnowocześniejszą metodą, polegającą na spłukiwaniu zanieczyszczeń za pomocą suchej pary pod wysokim ciśnieniem. Ta w pełni ekologiczna metoda pozwala na bardzo dokładne doszorowanie naszego wehikułu i nie grozi żadnymi niefortunnymi uszkodzeniami. Można wymyć nawet silnik, ponieważ sucha para nie szkodzi na instalacje elektryczne.
Niezależnie na jaką myjnie się zdecydujemy, wszystkie one oferują szeroką gamę usług dostosowanych zarówno do różnych pojemności portfela, jak i indywidualnych preferencji klienta.
Sprawdź więcej na https://auto-klinika.pl/
Autor: Materiał partnera