Rzeczoznawca po wypadku - podstawowe wskazówki

Wypadek to z pewnością sytuacja, której każdy kierowca chciałby uniknąć. Niestety często zdarza się, że dochodzi do niego z winy innych osób. Jak wtedy szukać swoich praw? Jedynym sensownym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług rzeczoznawcy majątkowego, który dokładnie oszacuje uszkodzenia, a następnie wyceni całokształt prac niezbędnych do przywrócenia auta do wcześniejszego stanu.
Rzeczoznawca - swój człowiek?
Dla wielu osób praca rzeczoznawcy nie kojarzy się zbyt dobrze, gdyż wiąże się ona z zaniżaniem kosztów niezbędnych do naprawy samochodu. Trzeba przyznać, że jest w tym sporo racji. Wielu rzeczoznawców to osoby, które w jakiś tam sposób współpracują z ubezpieczycielem. Oznacza to, że na podstawie jego wyceny klient będzie mógł żądać z ubezpieczenia sprawcy kwoty niezbędnej do naprawy auta. A co, jeśli rzeczoznawca nie jest związany taką współpracą? Wtedy wycena wygląda inaczej, gdyż uwzględnia dużo bardziej korzystny zakres cen. Czy to nie powód do tego, by wybrać pomoc ze strony takiej osoby?
Jak wygląda ocena stanu uszkodzonego samochodu?
Wycena uszkodzeń jest przeprowadzana przez rzeczoznawcę, którego zadaniem jest oszacowanie, ile pieniędzy z ubezpieczenia trzeba będzie włożyć w naprawę pojazdu. Oszacowanie wartości uszkodzeń wiąże się z przestrzeganiem określonej procedury. Rzeczoznawca podchodzi do samochodu, a następnie dokładnie fotografuje wszystkie znajdujące się na jego powierzchni uszkodzenia. Dzięki temu może on już na wstępie oszacować, które z nich są spowodowane danym wypadkiem, a które wywołane są przez inne, niemające z nim nic wspólnego czynniki. Co ważne, samochód musi być sfotografowany z wielu stron. Zaleca się również, aby - jeśli to konieczne - zrobić dokładne zdjęcie tego, co znajduje się pod maską. Dzięki temu rzeczoznawca będzie mógł ustalić, ile mniej więcej kosztują części do wybranego samochodu.
Co dalej, czyli dokładna analiza kosztów
Rzeczoznawca to osoba, która bierze pod uwagę wszystkie płaszczyzny koniecznych do przeprowadzenia napraw. Oznacza to, że nie tylko wycenia on koszty związane z wymianą i robocizną wybranych komponentów pojazdu, ale też musi uwzględnić pozostałe czynniki, które wejdą w zakres napraw. Jeśli zatem (a tak najprawdopodobniej będzie) samochód będzie musiała odnowić lakiernia samochodowa, koszt jej prac również zostanie uwzględniony w ostatecznym rachunku. Na koniec, gdy już wszystko zostanie podliczone, rzeczoznawca występuje ze swoją oceną do ubezpieczyciela.
Jeśli ubezpieczyciel przystanie na kwotę przedstawioną przez rzeczoznawcę, wypłaci on wszystkie niezbędne środki warsztatowi, w którym będzie realizowana naprawa. Efektem tychże prac będzie dokładnie wyremontowany samochód, który - w miarę możliwości - będzie wyglądał dokładnie tak samo, jak przed wypadkiem. Bądź co bądź, taki jest cel realizowanych przez serwis napraw. Sprawdź więcej na https://autolakiernik.pl/
Podsumowując, praca rzeczoznawcy do łatwych nie należy, ale dzięki niej można - przynajmniej w pewnym zakresie - ubiegać się swoich praw przed ubezpieczycielem.
Autor: Materiał partnera