Markiza sterowana ręcznie czy elektrycznie - którą wybrać?

Problem z oślepiającymi i gorącymi promieniami słońca z pewnością nie dotyczy wszystkich przydomowych tarasów, pod warunkiem jednak że są one wyposażone w markizę tarasową. To bardzo sprytne i niezwykle nowoczesne rozwiązanie sprawdzi się na niemal każdej powierzchni tarasowej i balkonowej, niezależnie od tego czy mieszkamy w domu jednorodzinnym, czy też w bloku. Projektanci osłon zewnętrznych wyposażyli ten system zadaszenia w bardzo praktyczne udogodnienie - możliwość sterowania osłoną elektrycznie. Czy takie rozwiązanie jest dużo bardziej funkcjonalne niż sterowanie ręczne? Czy warto dopłacić za takie udogodnienie?

Sposoby sterowania markizą

W zależności od rodzaju zastosowanego mechanizmu, mamy możliwość sterowania markizą w sposób ręczny lub automatyczny. Markizy sterowane manualnie nie są zależne od jakiegokolwiek źródła energii i dlatego ich montaż nie jest ograniczony - możemy je zamontować w dowolnym miejscu i niezależnie od tego, czy budowa została zakończona. Rozkładanie i składanie markizy nie jest przy tym skomplikowane, a jej montaż nie wymaga szczególnej wiedzy specjalistycznej. Nieco inaczej wygląda sterowanie i montaż markizy sterowanej elektrycznie, która jest wyposażona w pełną automatykę umożliwiającą sterowanie nawet na dużą odległość. Użytkownik ma ponadto możliwość zintegrowania wszystkich systemów elektrycznych w jednym gospodarstwie domowym w ramach inteligentnego systemu sterowania.

Na czym polega sterowanie ręczne markizą?

Markiza wyposażona w sterowanie manualne jest tradycyjną i standardową wersją produktu. Cała obsługa systemem odbywa się ręcznie, dlatego należy mieć podstawowe pojęcie o budowie systemu i sposobie jego działania. Do składania i rozkładania zadaszenia służy specjalna korba, której przekładnia jest umieszczona po prawej lub lewej stronie osłony. Po wykonaniu wybranej czynności, możemy wyjąć korbę i schować - jest ona używana wyłącznie do rozkładania i składania markizy. 

Pomimo konieczności użycia siły własnych mięśni do rozłożenia markizy, czynność ta nie jest wymagająca i z pewnością można ją łatwo wykonać samodzielnie. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności podłączenia systemu do źródła energii, dzięki czemu sterowanie nim nie jest zależne od dostaw prądu, a sam system mniej awaryjny i tańszy w zakupie.

Na czym polega elektryczne sterowanie?

Sterowanie automatyczne markizą jest możliwe wyłącznie dzięki wbudowanemu silnikowi, który napędza całą automatykę. Silnik ten jest montowany w rurę nawojową, zaś wyprowadzony kabel elektryczny ma za zadanie łączyć osłonę ze źródłem prądu. Takie rozwiązanie zapewnia nie tylko estetyczny wygląd osłony, ale przede wszystkim jest sporym udogodnieniem w codziennym użytkowaniu osłony. Otwieranie i zamykanie markizy może się odbywać zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz budynku, a dodatkowo dzięki montażowi czujników słońca i wiatru do markiz z elektrycznym napędem system sam steruje osłoną i w zależności od aktualnie panujących warunków pogodowych - składa lub rozkłada osłonę. Bardzo nowoczesnym rozwiązaniem jest również montaż mechanizmów działających na panel solarny, który magazynuje we wbudowanej baterii energię słoneczną. Dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej, cały system jest samowystarczalny i całkowicie niezależny od tradycyjnego źródła energii. Panel fotowoltaiczny jest obecnie powszechnie wykorzystywany do sterowania niezwykle popularnymi ostatnio roletami solarnymi.