Uprawnienia na wózki widłowe są jednymi z najpopularniejszych kursów UDT. Pozwalają one na zdobycie pracy lub uzyskanie awansu w wielu zakładach, a wykwalifikowani operatorzy są niezwykle cenieni przez pracodawców. Sprawdź jakie uprawnienia można zdobyć na wózki widłowe oraz jakie są ich rodzaje.
Jakie są rodzaje wózków widłowych?
Jezdniowe wózki podnośnikowe potocznie nazywane widlakami dzielą się na trzy główne rodzaje, od których zależy specyfika wymaganych kwalifikacji. Wózki widłowe elektryczne działają na akumulator, nie produkując przy tym spalin, dzięki czemu stosowane są najczęściej w magazynach i halach produkcyjnych, gdzie praca odbywa się pod zadaszeniem. Wózki widłowe spalinowe, napędzane są olejem napędowym lub benzyną, a ich użytkowanie odbywa się na otwartych przestrzeniach, spowodowane jest to dużą produkcją spalin. Ostatnimi są wózki widłowe gazowe. Te modele również przeznaczone są do użytku zewnętrznego, a ich napędem jest gaz znajdujący się w specjalnym zbiorniku.
Jakie uprawnienia można zdobyć, odbywając kurs na wózki widłowe?
Kurs na wózki widłowe pozwala Ci na zdobycie poszczególnych uprawnień upoważniających do pracy na konkretnych modelach, które różnią się od siebie budową i specyfikacją. Pierwszą kategorią, jaką można zdobyć jest to kategoria III WJO. Zapewnia ona najmniejsze upoważnienia do pracy na wózkach podnośnikowych prowadzonych i zdalnie sterowanych. Tego rodzaju kwalifikacje, dają Ci możliwość obsługi różnego rodzaju wózków widłowych elektrycznych. Drugą kategorią jest II WJO i pozwala ona na prowadzenie wszystkich wózków podnośnikowych z wyłączeniem wyspecjalizowanych. Ostatnia kategoria I WJO to najwyższe uprawnienie, którego ukończenie pozwala na obsługę zaawansowanych i wysoce specjalistycznych modeli wózków widłowych oraz tych z poniższych kategorii.
Kurs na wózki widłowe pozwala na zdobycie uprawnień, które dają możliwość zatrudnienia w wielu firmach oraz pozyskanie odpowiednich kwalifikacji związanych z ich obsługą.